Polski Stephen King? „Czarna Madonna” Remigiusz Mróz

Pasjonauci

O twórczości Remigiusza Mroza ostatnio jest dość głośno, nie tylko ze względu na dobrą promocję jego książek. Czytelnicy sami  polecają sobie jego kolejne wydawnictwa, a jest co polecać, bo choć jest on człowiekiem młodym jego bibliografia jest imponująca. Może to dlatego, że jak sam mówi, pisze około dziesięciu godzin dziennie przez okrągły rok.
Szalenie interesująca postać.
Los chciał, że na moje pierwsze spotkanie z twórczością Mroza  wybrałam  książkę „Czarna Madonna”. 

O czym jest?

W książce Remigiusz Mróz przestawia historię Filipa, który rezygnuje z kapłaństwa (a dokładniej otrzymuje dyspensę) i zamierza założyć rodzinę z Anetą. Przed ślubem planują odbyć podróż do Ziemi Świętej, los jednak decyduje inaczej i Aneta wylatuje sama. W czasie podróży dochodzi jednak do niewyjaśnionego zniknięcia samolotu z radarów. Akcja poszukiwawcza trwa, nie ma jednak żadnych śladów katastrofy.

Tymczasem zrozpaczony Filip dzwoniąc na telefon Anety słyszy dziwne słowa w nieznanym sobie języku, dodatkowo wypowiadane jego własnym głosem. Jest to jednak tylko początek. Szybko okazuje się, że COŚ lub KTOŚ próbuje naprowadzić go na trop, a wokół niego dzieje się coraz więcej niewytłumaczalnych zjawisk. W poszukiwaniach odpowiedzi pomagać mu próbuje siostra zaginionej – Kinga, którą jak się okazuje Filip darzy uczuciem. Wszystkie znaki wskazują na powiązanie zaginięcia samolotu z Anetą na pokładzie, z wizerunkami Czarnej Madonny i lotem japońskich linii lotniczych Air Japan 123.

Polski Stephen King?

Niektórzy chcieliby widzieć w Autorze pisarza klasy Stephena Kinga. Wielkie to wyróżnienie, bo King jest przecież niekwestionowanym Mistrzem powieści grozy. Po lekturze „Czarnej Madonny” myślę, że takie słowa uznania są trochę na wyrost, jednak  umiejętności odmówić Autorowi nie można. Jest to jednak tematycznie pierwsza książka Mroza tego typu i myślę, że jeśli zdecyduje się na następne, może pozytywnie zaskoczyć.

Pasjonauci
Autor solidnie przygotował się do napisania powieści w której pojawiia się tak wiele wątków religijnych. Czarna Madonna – Remigiusz Mróz. Pasjonauci

 

Zachwyty nad „Czarną Madonną”

Odnośnie pozycji „Czarna Madonna” pojawia się dość dużo pozytywnych recenzji czytelników. Może są to prawdziwe słowa uznania, a może element świetnej promocji – niemniej uważam, że mimo wszystko „Czarna Madonna” zapowiadała się na początku na pozycję dużo ciekawszą.

Historia, która jak wynikałoby z zapowiedzi, „kręci się” wokół sprawy tajemniczego zaginięcia samolotu – tak naprawdę po lekturze początku szybko zaczyna „zmierzać” w zupełnie innym kierunku.

Bardzo wyraźne motywy  i zagadnienia religijne są ciekawe, jednak szybko okazują się być tym bardziej irytujące. Wszystko przez to, że Autor nie pozostawia żadnego tematu do samodzielnego zgłębienia dla Czytelnika. Wszystko tłumaczy, a owe wywody wygłaszane przez Bohatera utwierdzają w przekonaniu, że Filip na pewno nie  minął się z powołaniem – musi być księdzem i to takim, który raczej nie ma specjalnego talentu do wyjaśniania historii i nauki Kościoła. Wszystko podane jak „na tacy’, Filip na każdej praktycznie stronie „wykłada” swoim słuchaczom (głównie Kindze i jej mężowi) zawiłości prawa kanonicznego, historie objawień etc.

 

Podsumowanie

Lektury „Czarnej Madonny” polecać wszystkim nie będę. Być może odnajdą się w niej miłośnicy powieści grozy, uważam jednak, że jest wiele ciekawszych pozycji.
Mimo to jednak samo rozeznanie co do Autora i jego sposobu pracy  (pisać codziennie po 10-15 stron to naprawdę coś!)  oraz wiele entuzjastycznych recenzji dotychczasowych książek sprawia, że na pewno nie będzie to moje ostatnie spotkanie z jego literaturą.

 

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Rok wydania: 2017

Cena (sugerowana): 29,90 PLN

(internetowo około 25 PLN),

Ilość stron: 460

Oprawa: miękka (broszurowa)

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *