Idealna na prezent dla Maluszka. Seria Mały Chłopiec

Pasjonauci

W ostatnim czasie pojawia się wiele pytań o książeczki dla Maluszków.  Zupełnie mnie to nie dziwi, wybór jest ogromny, a przed nami przecież piękna tradycja odwiedzania grobów bliskich i znajomych oraz Święta Bożego Narodzenia. Okazji do obdarowywania Maluszków przy okazji wizyty będzie więc sporo.
Warto już teraz zaopatrzyć się w coś, co będzie idealnym „drobiazgiem” dla odwiedzanego Dziecka i jednocześnie nie będzie słodyczem 🙂
Wychodząc więc naprzeciw oczekiwaniom, proponuję serię książeczek Mały Chłopiec  autorstwa Émilie Beaumont, wydane przez Firmę Księgarską Olesiejuk. Małe, stosunkowo tanie, łatwo dostępne i naprawdę atrakcyjne dla Dzieci.

O czym jest?

„Mały Chłopiec” to wydawnicza seria składająca się z 27 książeczek dedykowanych chłopcom (choć osobiście uważam, że spodoba się nie jednej Dziewczynce!). Każda zawiera krótką historię, najczęściej pisaną wierszem, odnoszącą się tematycznie do środka transportu, jakim porusza się jej Bohater.

Pasjonauci
Błażej na przejeździe kolejowym. Kolejka Błażeja, seria: Mały Chłopiec

Możemy więc znaleźć:

 1. Auto Artura,
 2. Autobus Mariusza,
 3. Dźwig Darka,
 4. Karetkę Mietka,
 5. Kolejkę Błażeja,
 6. Koparkę Marka,
 7. Motor Marka,
 8. Łódkę Jurka,
 9. Samolot Karola,
 10. Traktor Tadka,
 11. Wóz strażacki Jacka,
 12. Bolid Bartka,
 13. Ciężarówkę Czarka,
 14. Helikopter Piotrka,
 15. Taksówkę Romka,
 16. Radiowóz policyjny Pawła,
 17. Skuter Janka,
 18. Samochód kempingowy Oskara,
 19. Śmieciarkę Jarka,
 20. Rakietę Tomka,
 21. Dżip Alka,
 22. Rower Mateusza,
 23. Szkołę jazdy Szymka,
 24. Samochód elektryczny Antka,
 25. Motocykl policyjny Franka,
 26. Samochód rajdowy Rafała,
 27. Sanie świętego Mikołaja,

Szata graficzna

Książeczki odznaczają się atrakcyjną dla dzieci, przejrzystą szatą graficzną. Mimo większej ilości elementów (ilustracje bowiem przedstawiają nie tylko bohatera i pojazd, ale całe otoczenie i wydarzenia z opisywanej historii) są wyraźne i estetyczne. To sprawia, że książeczki będą świetną lekturą nawet dla Maluszków około roku.

Wydawnictwo – Firma księgarska Olesiejuk, zadbało także o wytrzymałość całej książeczki – jest ona kartonowa, laminowana – zniesie więc wiele, nawet wychodzące ząbki.
Cała seria jest spójna, dzięki czemu, naprawdę ładnie prezentuje się na półce.

Pasjonauci
Jacek pędzi do pożaru. Wóz strażacki Jacka, seria: Mały chłopiec

Warto też zaznaczyć, że wspomniana wyżej „spójność” obecna jest także w samej „treści” ilustracji – niejednokrotnie główny bohater czytanej części – spotyka na drodze bohatera innej. W ten oto sposób Oskar przybywa wozem kempingowym nad morze, po którym w tle widać pływającego Jurka i jego łódkę, Czarek mija w swoją ciężarówką na drodze Artura i jego zielony samochód a taksówkarz Romek przywozi swoją klientkę na dworzec na którym do odjazdu przygotowuje się Błażej i jego kolejka. To sympatyczny zabieg, dzięki któremu Dziecko ma szansę naprawdę na chwilę poczuć się jakby sam był Bohaterem książeczki, znając dokładnie wszystkie okolice.

Pierwsze informacje o świecie

Seria „Mały chłopiec” mimo naprawdę nieskomplikowanych i krótkich opowiastek w niej zawartych, niesie za sobą konkretną wiedzą z danego zakresu. Dzieci mają szansę dowiedzieć się np. jak wygląda praca kierowcy ciężarówki, jakiego koloru jest wóz strażacki, kiedy jest czas na oranie pola czy jaka chorągiewka okazywana jest na mecie wyścigu bolidów?

Na końcu każdej książeczki znaleźć można kilka pytań odnoszących się bezpośrednio do czytanych treści, na które Dzieci mogą próbować odpowiedzieć. Dzięki czemu ćwiczą aktywne słuchanie, koncentrację uwagi  a przede wszystkim po prostu dobrze się bawią.

Pasjonauci
Zagadki oraz miejsca na zdjęcie – znajdują się na końcu każdej książeczki. Wóz strażacki Jacka, seria: Mały chłopiec

Dodatkową atrakcję stanowi także miejsce na wklejenie zdjęcia Dziecka, dzięki czemu może ono choć przez chwilę poczuć się jak kierowca danego pojazdu.

Wierszem czy prozą?

Niektóre części „Małego Chłopca” pisane są wierszem  inne prozą.  Przyznam, iż uważam te, które zawierają rymy, za dużo ciekawsze – Dzieci świetnie je zapamiętują.

Pasjonauci
Niektóre książeczki napisane są wierszem inne prozą. Kolejka Błażeja, seria: Mały chłopiec

Zdarzają się także niestety nie do końca dopracowane tłumaczenia, przez co wierszyk bywa nierytmiczny. Podczas takiej lektury samo nasuwa się dodanie do tekstu jednego bądź dwóch wyrazów – dla zachowania odpowiedniej „melodii”.

Podsumowanie

Z całą pewnością książeczki z serii „Mały chłopiec” są świetnym materiałem na pierwsze lektury dla Maluszków. Atrakcyjne zarówno pod względem ilustracji jak i tekstów – mają szansę stać się na długo ulubioną lekturą.

Pasjonauci
Seria na pewno przypadnie do gustu małemu Czytelnikowi, Mały chłopiec Wydawnictwo Olesiejuk

 

Autor: Emilie Beaumont
Wydawnictwo: Olesiejuk

Ilość stron: 14

Kategoria wiekowa: 1+

Cena sugerowana: 9,90 PLN

(w księgarniach internetowych do wyszukania już za około 6 PLN)

Oprawa: twarda, w całości kartonowa

 • Serdecznie dziękuję za zdjęcia Pani Barbarze Zając oraz uroczemu modelowi – Wiktorkowi (bardzo zaczytanemu)! 🙂
Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *