Niech sam opowie! „Czerwony Kapturek. Swoimi słowami” S. Chaine, A. Pichelin

Pasjonauci

Dzieci lubią słuchać opowieści czytanych przez Dorosłych.  Czasem jednak, warto grzecznie usiąść obok i posłuchać, jak czyta nam nasza Pociecha. Zwłaszcza – kiedy jeszcze nie umie czytać!
Jak to zrobić pytacie? Bardzo prosto!
Jest wiele książeczek, które pozwalają wykazać się Dziecku – mimo, że nie posiadło jeszcze tej jakże ważnej umiejętności. Oto jedna z nich – „Swoimi słowami… Czerwony Kapturek” od Wydawnictwa Entliczek.

 

O czym jest?

Na pierwszy „rzut oka” ta książka to pasjonująca opowieść o trzech trójkątach i zielonym kwadracie. Trójkąty może idą do fryzjera, bo są też jakieś nożyczki. Albo kto wie, może wycinają kaczuszki z papieru kolorowego…
Tymczasem zgodnie z tytułem książki autorstwa Sonii Chaine i Adriena Pichelin, ta książka miała być o Czerwonym Kapturku…

Nie ma tutaj żadnej pomyłki! Pozycja wydana przez Wydawnictwo Entlliczek, naprawdę zawiera w sobie znaną większości z nas opowieść o Czerwonym Kapturku, który wyrusza w drogę przez las, do chorej Babci. Niesie jej kawałek ciasta i trochę masła w koszyczku.
Na leśnej ścieżce spotyka jednak sprytnego wilka, który marzy o pożarciu zarówno chorej Babci jak i niewinnej Bohaterki…

Piktogramy w roli głównej

Sonia Chaine i Adrien Pichelin prezentują historię Czerwonego Kapturka w zupełnie nowy sposób.
Autorzy zrezygnowali całkowicie z tradycyjnych ilustracji i zastosowali jedynie proste i czytelne piktogramy. W ten sposób mały Czytelnik, może sam snuć opowieść.

Pasjonauci
Czerwony trójkącik (tfu! Kapturek!) wyrusza do Babci. Czerwony Kapturek. Swoimi słowami, Wydawnictwo Entliczek

Dla ułatwienia – na wstępie została umieszczona Instrukcja, wyjaśniająca jak posługiwać się książką. Dołączono także Legendę, dzięki której łatwo będzie rozpoznać bohaterów oraz istotne z punktu widzenia historii przedmioty i miejsca.

Dla zapominalskich Rodziców – w sprytnej zakładce, przytwierdzonej do książki wstążeczką (oczywiście czerwoną!) – umieszczono także podpowiedzi sugerujące znaną powszechnie wersję baśni, oznaczone numerami stron. Jest to jednak jedynie sugestia.

Pasjonauci
Autorzy zadbali o Rodziców. Czerwony Kapturek. Swoimi słowami, Wydawnictwo Entliczek

Podsumowanie

Książka jest świetnym pomysłem dla każdego Dziecka, szczególnie takiego, który z uwagi na trudności z rozwojem mowy, musi ćwiczyć samodzielne wypowiedzi. Ćwiczenie umiejętności opowiadania, mowy, snucia opowieści – odbywa się „przy okazji” i nie kojarzy się Dziecku z całą pewnością z nużącymi czasem ćwiczeniami. To przecież znana wszystkim opowieść, w zupełnie niepowtarzalnej formie!

Pasjonauci
Znana opowieść w zupełnie nieznanej formie. Czerwony Kapturek. Swoimi słowami, Wydawnictwo Entliczek

To też wspaniały materiał do ćwiczenia dziecięcej wyobraźni, którą czasem sami ograniczamy, wyręczając Malucha.
Niech będzie to więc świetny podręcznik do ćwiczenia się dla nas – Rodziców, którzy czasem „w dobrej wierze” wyręczamy naszych małych Mówców.
Niech „Czerwony Kapturek” będzie czasem, w którym nastawiamy się przede wszystkim na słuchanie. Nasze Dzieci z całą pewnością sobie poradzą. A kto wie, może ich wyobraźnia pozwoli na stworzenie opowieści jeszcze ciekawszej, porywającej i zaskakującej .

Autor: Sonia Chaine, Adrien Pichelin
Wydawnictwo: Entliczek
Rok wydania: 2016

Ilość stron: 32

Kategoria wiekowa: 3+

Cena sugerowana: 29,90 PLN

(w księgarniach internetowych do wyszukania już za około 18 PLN)

Oprawa: twarda,

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *