Jak przygotować Dzieci na święta? „Niezwykły Święty Mikołaj” S. Nordqvist

Pasjonauci

W każdym domu pewnie są różne świąteczne i przedświąteczne zwyczaje i tradycje. Masowo pieczemy pierniki, kleimy kolorowe łańcuchy, przygotowujemy własnoręcznie świąteczne kartki etc. Jedną z naszych najważniejszych przedświątecznych tradycji, jest lektura książek o świętach. I to nie byle jakich.

Dziś przedstawimy Wam absolutnego króla naszej świątecznej biblioteczki. Książkę, bez której w naszym domu Święta Bożego Narodzenia się nie odbywają.
Oto on, Sven Nordqvist i jego „Niezwykły Święty Mikołaj”.

 

O czym jest?

„Niezwykły Święty Mikołaj” to opowieść o przygotowaniach do Świąt w domu staruszka Pettsona i jego wyjątkowego pupila – kota Findusa.

Jeśli jeszcze nie znacie dwójki tych wspaniałych bohaterów serii, koniecznie musicie się z nimi zapoznać. O małej książeczce dla Maluszków, w których ta zabawna dwójka także się pojawia, możecie przeczytać tutaj.

Pasjonauci
Ilustracje świetnie oddają ułamek szaleństwa kota Findusa. Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Pewnego grudniowego dnia, kto Findus wypytuje Pettsona o odwiedziny Świętego Mikołaja, o których usłyszał w towarzystwie dzieci z sąsiedztwa. Szybko okazuje się, że jego największym marzeniem jest pojawienie się legendarnego świętego w ich domu.
Pettson początkowo próbuje wytłumaczyć kotu, że Mikołaj nie przychodzi do nich, bo o nich nie wie. Jednak gdy Findus  nie daje za wygraną – postanawiają napisać list do Świętego, z prośbą o odwiedziny w Wigilię.

Pasjonauci
Choć i Pettson jest naprawdę równie szalonym staruszkiem 🙂 Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Początkowo Pettson nie widzi w tym nic złego, opowiada nawet historię o latarni śnieżnej, przez którą przekazuje się list Mikołajowi. Nie mija jednak wiele czasu, gdy zaczyna podejrzewać, że w Wigilię jego pupila będzie czekać jedynie rozczarowanie.
Nie wierzy w Mikołaja, dlatego postanawia sam go skonstruować, tak aby uszczęśliwić kociego przyjaciela.

Każdego dnia, pokonując wiele przeciwności i problemów, pracuje nad rewolucyjnym wynalazkiem – ruchomą kukiełką, która „udawałaby” Mikołaja.  Kot Findus czuje się jednak coraz bardziej samotny i opuszczony.
Święty Mikołaj pojawia się u uradowanego Findusa i bardzo zdziwionego Pettsona. Czy naprawdę staruszek stworzył maszynę idealną, czy też przybyły gość to wcale nie kukiełka, nad którą z takim oddaniem pracował?

Opowieść Nordqvista składa się z siedemnastu rozdziałów, idealnie nadających się do czytania przed snem, w ramach przygotowania do Bożego Narodzenia. Jak adwentowy kalendarz, każdy rozdział, to krok zbliżający nas do celebrowania Świąt.

Pasjonauci
Czas biegnie wolno kiedy się na coś czeka. Więc Findus postanawia go odrobinę przyspieszyć 🙂 Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Magiczny świat Pettsona

Jak każda część serii o dwójce nietypowych przyjaciół, także ta, to opowieść pełna magii. A pojawienie się tajemniczego Świętego Mikołaja, który zupełnie nie przypomina skonstruowanej przez staruszka kukiełki – to jedynie „wierzchołek góry lodowej”.

Jak dużo znacie bowiem małych kotków, które biegają w specjalnie uszytych dla siebie zielonych „porciętach”, wykłócających się z kurami (a kury u Nordqvista to zawsze oddzielna, bardzo śmieszna historia) i swoim opiekunem? (tak, tak! wykłóca się, bo potrafi mówić!).

Pasjonauci
Nie sposób nie polubić tej dwójki! Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

W domu Pettsona z resztą zupełnie zaskakujące rzeczy, dzieją się na okrągło. Dom pełen jest dziwnych stworzonek, żyjących swoim życiem (i nie mam tutaj na myśli jedynie pająków), a w okolicy spotkać można najdziwniejszego listonosza na świecie.

O to chodzi w Świętach!

W naszym domu ta pełna magii opowieść o oczekiwaniu na Mikołaja, jest jedną z najważniejszych i najpiękniejszych pozycji. I choć jest zabawna, pełna zaskakujących przygód, zachwycających dialogów Petssona z kotem (!) – to nie są to główne powody tego przywiązania.
„Niezwykły Święty Mikołaj” to bowiem książka, której lektura uświadamia jak bardzo czasem w pośpiechu zapominamy o tym, co jest najważniejsze.

Pasjonauci
Kto powiedział, że w pochodzie Świętej Łucji, Łucją nie może być mały, sympatyczny kotek? Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Ileż razy, w „gorączce przedświątecznych przygotowań” zatraciliśmy się tak bardzo, że pieczenie pierników  było ważniejsze od celebrowania tej przygody z Dziećmi? Jak wiele uwagi poświęcamy poszukiwaniu idealnych prezentów, zapominając, że najpiękniejszym prezentem będzie nasz czas i okazane uczucia?

Szata graficzna

Choć „Niezwykły Święty Mikołaj” to książka, w której jest już naprawdę sporo tekstu, na każdej stronie znajdziecie przepiękne, pełne uroku ilustracje autorstwa samego Autora.
A ilustratorem Nordqvist jest równie dobrym jak pisarzem. Dzięki czemu, historie z serii mają swój niepowtarzalny klimat a czytanie ich (i oglądanie!) to prawdziwa przyjemność.
Rysunki pełne są przezabawnych, szalenie wciągających szczegółów, dzięki czemu nawet same ich oglądanie, jest już świetną rozrywką.

Pasjonauci
U Pettsona i Findusa nawet listonosz jest zupełnie magiczny! Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Książka wydana jest w twardej oprawie, szyta, na naprawdę dobrej jakości papierze.

Podsumowanie

Książka Svena Nordqvista to pozycja wyjątkowa. Autor w zabawny, pełen ciepła sposób pisze o prawdziwej „magii” świąt.
Ta pozycja to naprawdę świetny pomysł na przeżywanie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia i równie dobry pomysł na nową domową tradycję z Dziećmi. Warto!

Pasjonauci
Trochę się pokłócili. Ale tylko trochę. Niezwykły Święty Mikołaj. S. Nordqvist

Ps. Jeszcze 4 lata temu, gdy jej szukałam – była praktycznie nie do zdobycia i tylko cud sprawił, że znalazłam ostatni egzemplarz w malutkiej księgarence.
Tym bardziej zachęcam Was do skorzystania z tego, że jest obecnie dostępna (za trochę ponad 22 zł w księgarniach internetowych). Łapcie, póki możecie!

 

Autor: Sven Nordqvist
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2012

Ilość stron: 144

Kategoria wiekowa: 5+
(ale dla „wprawionych” już małych Czytelników nawet 4+)

Cena sugerowana: 34,90 PLN

(w księgarniach internetowych do wyszukania za trochę ponad 22PLN)

Oprawa: twarda,

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *