Dzielny wiking Tappi. Idealna seria na długie wieczory

Pasjonauci

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – mówi polskie przysłowie. Trochę jest w tym prawdy, przyznajcie. Czasem i książkami zachwycamy się „z zagranicy”, tymczasem na rodzimym podwórku jest tak wiele świetnych pozycji. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam Bohatera, którego w naszym domu kochamy tak bardzo, że na dzisiejszy Dzień Postaci z Bajek – mój Syn zapragnął być właśnie Nim.
Ten Ktoś to Tappi. Wielki wiking o sercu jeszcze większym, niż jego wielki biceps 😉
Cała seria przygód Bohatera powołanego do życia przez Marcina Mortkę – zajmuje na naszych półkach miejsce honorowe. I wiecie co? Skoro już mowa o świętach – to naprawdę świetnie nadaje się na prezent!

Dwie serie dla różnego przedziału wiekowego

Na początku rozróżnienie.  Wydawnictwo Zielona Sowa, która wydała wszystkie części opowieści o Tappim – przygotowała dwie serie.

 

Pierwsza  – dla starszych Czytelników – składa się z 5 części (i 5 tytułów):

 1. Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu,
 2. Podróże Tappiego po Szumiących Morzach,
 3. Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach,
 4. Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie,
 5. Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę,

Wszystkie powyższe części opowieści o rozmaitych przygodach Tappiego i jego zabawnych przyjaciół to zawsze jedna, dłuższa historia, podzielona przez Autora na rozdziały.
Ilustracji jest mniej, są one zawsze czarno-białe – sami więc rozumiecie, że Słuchacz/Czytelnik musi już mieć wypracowaną umiejętność śledzenia dłuższego wątku, wytrwalszego słuchania, nie potrzebuje dla utrzymania zainteresowania – przeglądania kolorowych ilustracji.

Druga – dedykowana trochę młodszym Dzieciom – to zbiór kilku opowiadań w jednej książce, które można czytać oddzielnie, bez konieczności zachowania odpowiedniej kolejności:

 1. Tappi i awantura z olbrzymem,
 2. Tappi i niezwykłe miejsce,
 3. Tappi i pierwszy śnieg,
 4. Tappi i poduszka dla Chichotka,
 5. Tappi i urodzinowe ciasto,
 6. Tappi i wielka burza,
 7. Tappi i wspaniała przyjaźń,

Wszystkie książki tej serii charakteryzują się krótszymi, niepowiązanymi szczególnie między sobą opowiadaniami z przygodami sympatycznego Wikinga oraz kolorowymi ilustracjami na każdej stronie. Świetnie więc nadają się dla młodszych dzieci oraz na krótsze lektury tuż przed snem.

Do tej serii można zaliczyć jeszcze dwie, zupełnie wyjątkowe pozycje. Świetnie nadają się do czytania zarówno młodszym jak i starszym. Jeśli więc szukacie czegoś dla Rodzeństwa, z mniejszą różnicą wieku, te świetnie się sprawdzą:

 1. O tym jak na Szepczący Las padł czar. Tappi,
 2. O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki. Tappi.

Wyróżnia je możliwość wyboru, jaką Autor zapewnił Czytelnikowi. Dzieci praktycznie na każdym kroku, wraz z Tappim, mogą decydować, co należy zrobić w danych okolicznościach. Zachowane zostały jednak kolorowe, bogate ilustracje a rozdziały są dość krótkie (choć cała książka to jedna historia). Wszystko to sprawia, że zaciekawiony będzie zapewne młodszy jak i starszy Odbiorca.

O czym jest?

Wszystkie książki z serii opowieści o Tappim opowiadają o przygodach głównego bohatera – wikinga oraz jego przyjaciół. A przyjaciół Tappi ma naprawdę sporo – wszystko to dzięki jego dobremu sercu, ciągłej chęci pomocy – wszystkim, nawet tym „mniej grzecznym”.

Pasjonauci
Sympatyczny Wiking Tappi i jego Chatka, M. Mortka seria Tappi

Choć Autor na Bohatera wybrał kogoś, kto kojarzy nam się raczej jako morski rozrabiaka, „który ma długą brodę, srogą minę oraz miecz, który jest zarówno długi , jak i srogi” (M. Mortka, Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu, s.7) – Tappi to uosobienie dobroci.
W rozmaitych przygodach wikinga z Szepczącego Lasu, towarzyszą mu magiczne postacie – na czele z reniferem Chichotkiem, Krukiem Paplakiem  i Smoczym Łbem.

Pasjonauci
Każda książka z serii dla starszych dzieci rozpoczyna się przedstawieniem Bohaterów opowieści

Choć główny Bohater najbardziej lubi spędzać czas odpoczywając na ławeczce przed swoją Chatą (też z resztą magiczną) – coś ciągnie go w świat. Gdy tylko więc nadarza się okazja, rusza – aby pomagać innym.
W kolejnych częściach serii dla starszych  dzieci – przemierzają więc Szumiące Morza gdzie spotyka groźnego czarodzieja Torbula i jeszcze groźniejszego smoka Naburmulaka, trafiają do Magicznego Ogrodu by pomóc w poszukiwaniach Pani Ogrodziejki, wyrusza w Mruczące Góry aby odnaleźć miskę Głabrzycha a nawet  staje oko w oko z trójką niegrzecznych czarnoksiężników, zamieszkujących Ognistą Wyspę.

Pasjonauci
Tappi i urodzinowe ciasto, M. Mortka

Opowiadania z serii dla młodszych Dzieci opisują codzienne radości i smutki mieszkańców Szepczącego Lasu. Znajdziemy tu  np. opowiadanie o pojawieniu się zimy w Szepczącym Lesie, kłopotach z katarem Tappiego czy też zaginionym torcie urodzinowym.
Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

 

Szata graficzna

Oprawa oraz zawarte w książce ilustracje są na pewno mocną stroną całej (obszernej przecież) serii. Wszyscy Bohaterowie przedstawieni są w sposób przyciągający uwagę, wzbudzający sympatię czytelnika, ale prosty – dzięki czemu nie mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością elementów. Te cieszące oko ilustracje są zasługą Marty Kurczewskiej.

Pasjonauci
Opowieści dla starszych dzieci zawierają czarno-białe ilustracje główne na początku każdego rozdziału

Seria dla starszych Dzieci, choć uboższa w ilustracje – odznacza się dodatkowymi zdobieniami  na każdej ze stron oraz przy  ich numeracji  – co przywodzi na myśl stare, pięknie zdobione księgi. Szczegół, ale wizualnie  może się podobać 🙂

Pasjonauci
Cieszące oko ilustracje oraz solidna oprawa, seria Tappi, M. Mortka

Wydawnictwo Zielona Sowa ze swojej strony dołożyło starań, by książki miały ładną oprawę. Niezależnie od pozycji – wszystkie mają twardą, wytrzymałą okładkę, dobrej jakości papier, większą czcionkę ułatwiającą lekturę oraz szycie.

 

Przygody z morałem

Wszystkie opowiadania Marcina Mortki z tej serii, ale chyba szczególnie pięć części dedykowanych trochę starszym – wyróżnia stały element – jakim jest prosty przekaz oraz zawsze obecny morał .
Autor często w trakcie snucia opowieści zwraca się bezpośrednio do Czytelnika ze słowami pouczenia:, np. „Czy pamiętasz o tym, żeby podczas upałów często chować się w cieniu, nosić nakrycie głowy i pić dużo wody? Tappi, jako mądry wiking, pamiętał o tym doskonale (…)”  (M. Mortka, Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę, s.9).

Pasjonauci
Zdobienia przy każdej stronie

Zdarza się, że nawet jeśli nie zwraca się bezpośrednio, wplata takie stwierdzenia w opowieść – „Podobnie jak każde mądre dziecko na świecie Tappi wiedział, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia  (…)” (M.Mortka, Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach, s.17).

Być może niektórych Rodziców może męczyć ten ciągły dydaktyzm „przewijający się” przez przygody wikinga. Wydaje się jednak, że Dzieci nie czują się urażone, tymi częstymi moralizatorskimi uwagami – odbierają je raczej jako pewne „oczywistości”.

Moim zdaniem jest to cenny zabieg, szczególnie dla młodszych Czytelników – nie tylko przypomina im o ważnych, z rodzicielskiego punktu widzenia – sprawach, ale dodatkowo trochę aktywizuje, najczęściej bowiem takie uwagi bezpośrednie wyrażone są jako pytania – Dziecko więc może zgodzić się, bądź nie (co w czasie naszej lektury też się parę razy zdarzyło – był to punkt wyjścia do krótkiej rozmowy na dany temat).

Pasjonauci
Ilustracje dla młodszych dzieci – pełne koloru i uroku

Nie tylko czytanie

Na szczególną uwagę zasługują na pewno dwie najnowsze książki, umożliwiające Czytelnikowi nie tylko śledzenie historii, ale i czynny udział w decydowaniu o jej przebiegu.
To naprawdę dobry pomysł, choć trzeba przyznać, że w przypadku książek: ” O tym jak na Szepczący Las padł czar” oraz ” O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki.” – jednak wymagający pewnego dopracowania.

Pasjonauci
Możliwość współdecydowania o losach Bohaterów

W czasie lektury i dokonywania wyborów, okazuje się bowiem, że czasem trzeba wracać się w historii. Wybieramy jedną w możliwych ścieżek, która prowadzi nas do rozdziału poprzedniego, powtarzamy więc historię a wybierając powtórnie, aby przejść dalej jesteśmy niejako zmuszeni do wyboru jedynej drogi (mimo teoretycznie dwóch możliwości).
Może to być naprawdę denerwujące. Szczególnie, gdy okazuje się, że czytamy 3 raz ten sam rozdział, bo nasze decyzje, znów poprowadziły nas do początku.
Decydowanie w tym przypadku, okazuje się jedynie pozorne.
Z tego też powodu, nie polecam rozpoczynania przygody z Tappim od tych książeczek.

Podsumowanie

Książki autorstwa Marcina Mortki, opowiadające o przygodach dzielnego wikinga Tappiego z czystym sumieniem można polecić zarówno trochę młodszym, jak i starszym dzieciom. Opisywane historie, tak  jak ich Bohaterowie, są pełni ciepła i humoru, a przygody „wciągną” nawet Rodzica. 🙂

Pasjonauci
Pomniejsze ilustracje, duża czcionka oraz zabawna opowieść sprawiają, że od przygód Tappiego ciężko jest się oderwać

Autor: Marcin Mortka

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Cena: różnie, w zależności od pozycji, brak ceny sugerowanej (okładkowej),  w zależności od pozycji od około 12 PLN,

Oprawa: twarda

 

Pasjonauci
Tappi i jego przyjaciel Brzuchacz

 

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

One thought on “Dzielny wiking Tappi. Idealna seria na długie wieczory”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *