Dziecięce spojrzenie. „Pudle i frytki” P. Lindenbaum

Pasjonauci

Rozmowa z Dzieckiem na trudne tematy to zawsze duże wyzwanie dla Rodzica, szczególnie gdy jest to temat bardzo aktualny i budzący tak zróżnicowane emocje – jak sprawa migracji. Na szczęście Pija Lindenbaum to specjalistka od trudnych tematów. Oto „Pudle i frytki” od Wydawnictwa Zakamarki.

 

O czym jest?

„Pudle i Frytki” to opowieść o trzech psach – Ulisie,  Ludku i Katce, którzy zamieszkują „wyspę marzeń” – kraj, w którym niczego im nie brakuje. Mają ziemniaków pod dostatkiem (a jak się pewnie domyślacie to podstawa ich żywienia), basen w którym mogą ochładzać się w czasie upałów a nawet małego szczeniaczka – do tego bardzo bystrego.

Pasjonauci
Wyspa na której życie jest prawie doskonałe. Do czasu. – Pudle i frytki. Pija Lindenbaum

Przychodzi jednak trudny czas wielkiej suszy, przez co ich wyśniona kraina przemienia się w suchą ziemię, nie nadającą się już do życia. Basen wysechł, wody jest jak „na lekarstwo”, a zapasy ziemniaków się kończą. Gdy nie zostaje im już nic, poza jednym ziemniakiem i ostatnią deską, a w basenie pojawia się wielki głaz – Ulisa uświadamia towarzyszom, że nie pozostaje nic innego, jak tylko wyruszyć na poszukiwanie nowego miejsca na ziemi.

Pasjonauci
Pudle i frytki – Pija Lindenbaum

Ulisa, Ludek i Katka pakują więc wszystko, co wydaje się im niezbędne (absolutne minimum – piżamy, portfel) i wyruszają w nieznane, na maleńkiej łódce.  Mały szczeniaczek zostaje na brzegu, przyjaciele obawiają się bowiem przeciążenia łodzi, ale szybko po niego wracają. Nie mogą go zostawić!
Podróż nie jest łatwa, podczas wielkiego sztormu prawie tracą szczeniaczka a potem, gdy już morze się uspokaja – kończy im się benzyna.

Wiosłują więc dnie i noce, a gdy są już u kresu sił – pojawia się wybawienie. Nowy kraj z brzegu którego, dostrzegają ich mieszkańcy – trójka pudli. I może wszystko byłoby od teraz dobrze, gdyby nie to, że choć w nowym kraju niczego nie brakuje, jest duży dom, mnóstwo ziemniaków (z których robi się smaczne frytki) – nie dla wszystkich przybysze są mile widziani. Czy będą mogli zostać? Czy w końcu poczują się bezpieczni?

Pasjonauci
Pełna niebezpieczeństw podróz w nieznane. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

Szata graficzna

„Pudle i frytki”, tak jak wcześniejsze pozycje Piji Lindenbaum, to książka kompletna. Autorka jak zawsze samodzielnie przygotowała ilustracje opowieści o trójce psiaków poszukujących nowego miejsca do życia – przez co tekst jest idealnie spójny z tym, co możemy w książce zobaczyć.  Graficznie książka jak poprzednie (o „Nusia się chowa” możecie przeczytać tutaj) – jest cudownie prosta, „lekka”.  Elementy pojawiające się na ilustracjach są przemyślane i nieprzypadkowe.

Pasjonauci
Jak zawsze solidne wydanie zakamarkowych pozycji. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

Wydanie książki, także zostało przygotowane w charakterystyczny dla Wydawnictwa Zakamarki sposób – z dbałością o jakość. Piękne grzbiety, twarda, wytrzymała okładka, szycie, dobrej jakości papier. Żadnej nowości w stosunku do wcześniejszych pozycji – i dobrze, bo po co zmieniać coś, co jest tak dobre?

Pasjonauci
Szczeniaczek zostaje. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

Obiektywne spojrzenie

To co zachwyca mnie w twórczości Piji Lindenbaum, to prostota. Autorka, także w przypadku najnowszej propozycji, dotyka spraw ważnych ale i zarazem trudnych, dając jednocześnie przestrzeń do rozmowy z Dzieckiem. A to uczynić zawsze warto.

Pija Lindenbaum doskonale zdaje sobie sprawę, że Dzieci  to istoty, które mogą nas naprawdę wiele nauczyć. Każdy temat poruszany w jej książkach, przedstawiany jest tak, aby nie podsuwać gotowych rozwiązań, przekonań i opinii. To „tylko” (albo AŻ) punkt wyjścia, podstawa, do wspólnych rozważań.
Lindenbaum stara się więc także w tym przypadku, obiektywnie ukazać fakty (oczywiście w sposób dla Dziecka przystępny i zrozumiały) a potem umożliwić Czytelnikowi własne rozważania.

Pasjonauci
Przyjazne pudle witają. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

My jako Dorośli, szczególnie w temacie uchodźctwa, migracji, inności – w ten dziecięcy głos powinniśmy wsłuchać się  z wielką uwagą. Nasze przekonania bowiem często są spaczone przez politykę, intrygi, uprzedzenia etc.  Opinie Dzieci, jeśli damy im szansę wyciągać własne wnioski – są cudownie proste, logiczne i zadziwiająco mądre.

Pasjonauci
Naprawdę duży dom z dużą ilością miejsca. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

Podsumowanie

„Pudle i frytki” to pozycja z całą pewnością godna uwagi. Wierni fani twórczości Piji Lindenbaum nie będą czuli się zawiedzeni. Jak zawsze prosto, mądrze i bez zbędnych komentarzy, nie unikając tematów najtrudniejszych.

Pasjonauci
Ognisko na nowej wyspie. Pudle i frytki. P. Lindenbaum

Autor: Pija Lindenbaum
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2017

Ilość stron: 36

Kategoria wiekowa: 3+
Cena sugerowana: 29,90 PLN

(w księgarniach internetowych od 18 PLN)

Oprawa: twarda,

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *