„Dziwolągi” – wszyscy trochę nimi jesteśmy. C. Leon, C. Sitja Rubio

Pasjonauci

Są takie książki zawierają minimum słów, a mimo to na długo zapadają w pamięć.  Tak jak po lesie lepiej przejść w ciszy, niż mówić. Książka ” Dziwolągi” Cristobal Leon i Cristiny Sitja Rubio, jest przykładem lektury, która choć „oszczędna” w słowach – daje do myślenia. Nie tylko dzieciom.

O czym jest?

„Dziwolągi” od Wydawnictwa Dwie Siostry, to książka ukazująca życie mieszkańców lasu. Zwierzęta spędzały lato chroniąc się przed upałem między drzewami. Pewnego jednak dnia, natrafiają na dziwne zaproszenie na bal, z którego korzystają.  Bawią się wspaniale, tańczą, ucztują.

Po zabawie jednak uświadamiają sobie, że nie mają do czego wracać. Ich domy zniknęły. Zostały tylko ich szkielety, świadectwo dawnego bezpieczeństwa i dostatku.
Mało tego – niebawem znajdują górę najdziwniejszych rzeczy, z których próbują odbudować to, co kiedyś mieli. Jednak to się nie udaje. Śmieci nie mogą przecież zastąpić tego, co utracili.

Pasjonauci
Zaproszenie na leśny bal. Dziwolągi- C. Leon, C.Sitja Rubio

Zwierzęta – pełne nadziei rozpoczynają poszukiwania utraconych schronień. Z powodzeniem. Te jednak nie nadają się już do zamieszkania. Zostały pocięte na kawałki.
Mimo podejmowanych prób, zwierzęta nie potrafią opowiedzieć o swoim dramacie tym, którzy ich ograbili. „Dziwolągi” nie chcą bowiem słuchać.

Pasjonauci
Nic nie zostało. Dziwolągi C. Leon, C.Sitja Rubio

Jedyna nadzieja pozostała w psich pomocnikach. Wspólnie opracowują plan – zorganizowania Balu dla swoich oprawców, w tym czasie przenosząc ich domy na miejsce swoich.
Po śladach ludzie docierają na miejsce, a zwierzęta długo tłumaczą, że to co im zabrano, musi zostać zwrócone.

Minimum słów

Autorzy książki „Dziwolągi” próbując dotrzeć do Czytelnika, wykorzystali nie tylko słowa, ale przede wszystkim obrazy. Tekstu jest tutaj niewiele, bo przecież trudno w słowach ująć dramat, który rozgrywa się w naturze, a którego przecież sami jesteśmy źródłem.
Grabież, jakiej dopuszczamy się od długiego czasu, to też temat który w przestrzeni publicznej bywa raczej celowo pomijany, przemilczany. A przecież bez Natury, nie będzie nas. Jesteśmy więc faktycznie „Dziwolągami”. Jeśli udajemy, że tego nie wiemy, że wszystko należy do nas, że możemy świat kształtować pod nasze potrzeby (a może raczej puste zachcianki).

Pasjonauci
Po domach zostały tylko szkielety. Dziwolągi C. Leon, C.Sitja Rubio

Leon i Rubio odwołują się przede wszystkim do naszych emocji,  choć ich Bohaterowie – zwierzęta, jeszcze starają się wszystko to po prostu wytłumaczyć. Ale nie da się tłumaczyć komuś, kto nie chce słuchać.

Ciekawym zabiegiem jest także pewne (choć nie bezpośrednie) porównanie zwierząt i ludzi.  Zwierzęta  wykazują się większą ilością cech uznawanych powszechnie za „ludzkie”. To one starają się rozwiązywać problemy, działać na rzecz całej społeczności, dbać o siebie nawzajem, unikać konfliktów… Ludzie więc nie przez przypadek, noszą miano „dziwolągów”. Mniej „ludzcy” niż zwierzęta, obojętni na krzywdę, skupieni na swoich zachciankach.

Szata graficzna

Książka została przygotowana do przedstawienia Czytelnikowi przez Wydawnictwo Dwie Siostry z dbałością o wysoką jakość i trwałość. Twarda okładka, szycie, duży format, wysokiej jakości papier.
Ilustracje jednak trudno byłoby nazwać po prostu ładnymi.

Pasjonauci
Specyficzne i przyciągające uwagę ilustracje. Dziwolągi C. Leon, C.Sitja Rubio

Kreska ich Autorki – Cristiny Sitja Rubio, jest dość „ciężka”, specyficzna, powiedziałabym nawet – dość niepokojąca. Ale też świetnie oddająca treść i przesłanie książki, choć nie zostało ono wyrażone bezpośrednio.

Pasjonauci
Idzie nowe. Dziwolągi C. Leon, C.Sitja Rubio

Podsumowanie

„Dziwolągi” to pozycja dla wszystkich, którym nie jest obojętny los otaczającej nas Natury. Dla tych, którzy chcą słuchać i potrafią mówić o błędach.
Jeśli uczymy swoje Dzieci dbałości o rzeczy, swoją własność – tym bardziej wychowujmy je tak, by nosiły w sobie szacunek do tego, co je otacza, ale do nich nie należy.
Lektura tej książki ma szansę być cenną nauką zarówno dla Dzieci, jak i dla nas samych.

Pasjonauci
Dziwolągi C. Leon, C.Sitja Rubio

 

Autor:Cristobal Leon, Cristina Sitja Rubio

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 44

Kategoria wiekowa: 4+

Cena sugerowana: 32,00 PLN

(w księgarniach internetowych od 20 PLN)

Oprawa: twarda,

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *