Jak daleko trzeba uciekać przed problemami? „Noah ucieka” J. Boyne

Pasjonauci

Zachwycająca opowieść pełna wyjątkowych zabawek, magicznych postaci, drewna a nawet pewnego chłopca, któremu czasem rośnie nos. Brzmi zabawnie? I taka właśnie jest. Mimo tego, że traktuje o poważnych problemach,  chorobie, śmierci oraz o tym, jak czasem przed tym wszystkim uciekamy. Nie tylko gdy mamy lat osiem, czasem dużo, dużo więcej.
Oto „Noah ucieka” od Johna Boyne.

O czym jest?

„Noah ucieka” to historia ośmioletniego chłopca, który pewnego ranka budzi się przed Rodzicami i postanawia uciec z domu. Powodem jego ucieczki nie jest wcale kłótnia, złe traktowanie czy bieda, ale problem, który nawiedza rodzinny dom Noaha Barleywatera, a o którym to Rodzice nie chcą z nim rozmawiać (a może raczej zwyczajnie nie umieją). Choć chłopiec czuje, że wydarzy się niebawem coś strasznego.

Pasjonauci
Mama Noaha od pewnego czasu zachowywała się dziwnie. Noah ucieka, J. Boyne

Wędruje więc przez wsie,  trafiając w końcu do tajemniczego sklepu z drewnianymi zabawkami, stojącego w środku lasu.
Noah kierowany ciekawością i zachwytem wyposażeniem sklepu – korzysta z zaproszenia staruszka i spędza z nim dzień, podczas którego krok po kroku, wzajemnie opowiadają sobie historie swojego życia.
Staruszek – dzieli się wspomnieniami swojej młodości, pełnej zabaw, sukcesów i błędów, które dostrzega dopiero po latach. Noah, początkowo niechętnie, otwiera przed właścicielem tajemniczego sklepu – serce, dzieląc się swoimi największymi obawami i powodami ucieczki.

Jak daleko można uciekać?

John Boyne, którego niedawno przedstawiałam Wam już, przy okazji prezentacji świetnej książki „Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa” (więcej przeczytacie tutaj), to autor, który nie boi się poruszać tematów trudnych.
Tym razem oddał w ręce Czytelników świetną książkę, traktującą o przemijaniu, chorobie, utracie bliskiej osoby i strachu, który temu towarzyszy.
Temat niezwykle ważny, bo przecież każdy z nas, w życiu doświadcza takich trudnych chwil. Jednocześnie tak często, zwłaszcza w kontaktach z Dziećmi, nie wiemy, jak reagować, rozmawiać z Nimi  (albo jak rodzice Noaha – czy wogóle rozmawiać).
Spotkanie Noah Barleywatera ze staruszkiem rzeźbiącym zabawki i marionetki, choć tak krótkie, staje się jedną z ważniejszych chwil w życiu chłopca.

Pasjonauci
Ojciec Noaha Barleywatera był drwalem – Noah ucieka. J. Boyne

Nie dlatego, że staruszek potrafi ukoić jego ból czy sprawić, że problemy znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Stary snycer nie udawał, że problemy nie istnieją. Po prostu, pomógł Noahowi się z nimi zmierzyć. Jak?
Przede wszystkim słuchał. I szczerze rozmawiał, opowiadając także o swoich lękach, problemach i dokonywanych przez siebie wyborach, także tych, które z perspektywy czasu okazały się złe.
Bez pośpiechu, bez moralizatorstwa. Za to z głębokim zrozumieniem i gotowością do poświęcenia swojego czasu. Tyle, ile będzie trzeba.

Szata graficzna

Na polskim rynku „Noah ucieka” pojawiło się dzięki Wydawnictwu Zielona Sowa.  To książka w oprawie miękkiej, klejona, z przyjemną (dość dużą) do czytania czcionką.
To pozycja dedykowana trochę starszym – nie ma w niej więc zbyt wiele ilustracji, jednak te, które są – zadowolą każdego, kto lubi prostotę i humor.  Ich Autorem jest bowiem Oliver Jeffers, którego także przedstawiałam Wam już, nie tylko przy okazji „Lekkiego życia Barnaby’ego Brocketa”, ale przede wszystkim równie świetnej „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” (jeśli nie znacie, koniecznie zajrzyjcie tutaj).

Pasjonauci
Głowa Jelenia. Noah ucieka, J.Boyne

Dla mnie John Boyne i Oliver Jeffers to duet idealny – gwarancja świetnego tekstu i równie zachwycających ilustracji.

Materiał do pracy

„Noah ucieka” to książka, która nadaje się dla każdego – począwszy od trochę starszego Dziecka (dedykowana jest dla Dzieci 9+, ale myślę, że już 7 latek świetnie się odnajdzie w tej historii), a skończywszy na Rodzicach, Ciotkach, Babciach i Dziadkach.
Dlaczego?
Bo to książka o życiu. Każdy, niezależnie od wieku, odnajdzie w niej coś dla siebie. A to COŚ będzie zabawne, wciągające i po prostu mądre.

Ta książka, to też świetny materiał do pracy z Dziećmi – dla tych, którzy pracują z nimi w szkołach czy innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Pomocne mogą okazać się także pytania, które Wydawca zamieścił na ostatnich kartkach książki, wraz z kontaktem do telefonu zaufania dla dzieci i  młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli.

Podsumowanie

„Noah ucieka” to książka, którą naprawdę warto przeczytać, a nawet zatrzymać w swojej domowej biblioteczce. Choroba, śmierć, przemijanie – to doświadczenia, przed którymi nie uciekniemy, ani w pracę, ani też (jak Noah) do sklepu z zabawkami w innej wsi czy po prostu w świat wyobraźni.
Problemy nie znikają same.

Pasjonauci
Książka przez Wydawnictwo Zielona Sowa dedykowana dla dzieci 9+

Warto o nich mówić, bo czas, jaki dajemy wtedy naszym Dzieciom, nawet czas, który będzie wypełniony w większości „jedynie” przebywaniem razem, w ciszy – jest najcenniejszy. Staruszek Pinokio to wiedział i pomógł odkryć to Noahowi dla siebie.
Zdecydowanie polecam!

Autor:John Boyne
Oliver Jeffers (ilustracje)

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2016

Ilość stron: 216

Kategoria wiekowa: 9+ (dedykowana przez wydawcę, dla nas spokojnie już od 7+)

Cena: brak ceny sugerowanej (okładowej), do zdobycia za około 15 PLN w księgarniach internetowych,

Oprawa: miękka, broszurowa

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *