Przyjaźń to przyjaźń. „Fred wymyślony przyjaciel” E. Colfer

Pasjonauci

W jaki sposób wybieracie książki na swoją (czy dziecięcą) lekturę? Czasem to okładka, czasem przekartkowane strony, inny razem rekomendacje znajomych. Zdarza się też, że wybór pada po wcześniejszym zapoznaniu się z Autorem czy ilustratorem. I może zazwyczaj okazuje się, że książka porywa, zachwyca i przyciąga. Płaczesz w trakcie ze szczęścia i po zakończeniu z rozpaczy, że to już koniec.
Czasem też zdarza się, że wszystko składa się jak należy. Ale to nie to.
Z prezentowaną dziś książką „Fred wymyślony przyjaciel”, jest właśnie tak.

O czym jest?

„Fred wymyślony przyjaciel” to bardzo udana opowieść o chłopcu imieniem Sam, który był samotny. Bardzo potrzebował Przyjaciela, bo któż z nas ich nie potrzebuje. I może czułby się nadal opuszczony i niezrozumiany, gdyby nie to, że zadziałała magia – ta, która sprawia, że w miejscu gdzie potrzeba przyjaciela, ten przyjaciel się pojawia.
Może nie do końca taki jak zazwyczaj, może trochę mniej widoczny, ale to w końcu przyjaciel.

Pasjonauci
Fred wymyślony przyjaciel

Sam tak bardzo chciał dzielić z Kimś swoje smutki i radości, że dzięki sprzyjającym okolicznościom pojawił się Fred. Zupełnie niepowtarzalny, idealnie dopasowany Fred – tyle, że wymyślony. Spłynął prosto ze swojej chmurki, na której wypoczywał. Zawsze tak robił, gdy przychodził czas, a jego potrzebowało jakieś samotne Dziecko.

Szybko okazało się, że Sam i Fred są dla siebie stworzeni. Uwielbiali robić te same rzeczy,  interesują się teatrem, grają wspólnie na instrumentach. Los (i odrobina magii) dobrała ich idealnie.

Ale pewnego dnia, Sam wrócił do domu z błyskiem w oku, tym błyskiem – który zawsze zwiastował pojawienie  się Kogoś, kto może stać się Przyjacielem – i do tego jest prawdziwy.
Tak się składa, że w świecie wymyślonych Przyjaciół ten dzień, oznacza, że wymyślony przyjaciel powoli zacznie znikać. Zblednie, aż w końcu rozpłynie się w powietrzu i wróci na chmurkę, gdzie znów będzie czekał na chwilę, gdy jakieś Dziecko będzie go potrzebowało.
Czy Fred też zacznie znikać?

Pasjonauci
Odrobina magii i pojawia się On 😉

Przyjaciel  to przyjaciel, nieważne czy wymyślony

Ta książka wydaje mi się świetną pozycją, szczególnie dla Dzieci i Rodziców, w życiu których pojawił się Ktoś trzeci – ten wymyślony powiernik. Rodzice, może nie do końca rozumieją (a czasem nawet nie do końca akceptują) tę dziecięcą potrzebę. Bo przecież to dziwne, gdy Dziecko mówi do Kogoś w towarzystwie, domaga się dla niego miejsca czy dodatkowych lodów (bo przecież niesprawiedliwie jest pomijać Przyjaciela).

Pasjonauci
Wymyślony przyjaciel bardzo się stara. Fred wymyślony przyjaciel

Autor – Eoin Colfer, wspierany graficznie przez Olivera Jeffersa, w ładny sposób ukazuje, że wymyślony Przyjaciel to nie dziecięcy kaprys, ale wielka potrzeba i odrobina magii. Dziecięco-mądry sposób na radzenie sobie z tym, z czym pociechy nie są w stanie sobie jeszcze poradzić samodzielnie.
Ale też objaw wielkiej wrażliwości, ogromnej fantazji  i potrzeby pogłębionych relacji z otoczeniem.

Pasjonauci
Idealne dopasowanie. Fred wymyślony przyjaciel

Szata graficzna

Książka „Fred wymyślony przyjaciel” to pozycja wydana nakładem Wydawnictwa Format. Opowieść w dużym formacie (nazwa wydawnictaw zobowiązuje 😉 ), bardzo ładnie przygotowana graficznie – to zasługa zapewne przede wszystkim świetnego Olivera Jeffersa (na stronie pisałam o nim już w ramach książek O niezwykłym chłopcu który pożerał książki, Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa oraz Noah ucieka). Jego jedyne w swoim rodzaju ilustracje jak zawsze są z całą pewnością warte zapoznania się z tą książką.

Pasjonauci
Uwaga! Trochę spojler 😉

Wydawnictwo Format zadbało o staranne wykończenie – książka ma dużą czcionkę, jest przejrzysta i uczciwie wykonana (twarda oprawa, dobrej jakości papier, szycie).
Słowem – niczego jej nie brakuje.

Pasjonauci
Oliver Jeffers w akcji. Fred wymyślony przyjaciel

Podsumowanie

„Fred wymyślony przyjaciel” to książka, która z całą pewnością może się spodobać i to bardzo. Wszystko tu jest, każdy element  na swoim miejscu. Jedyne co trochę może negatywnie zaskoczyć to cena – sugerowana 39.90 zł.
Wszystkich jednak uspokajam – naprawdę można zakupić ją taniej. W księgarniach internetowych jej koszt to około 28 zł.

Pasjonauci
Jesli zastanawialiście się jak bardzo rozwinięta jest cywilizacja wymyślonych przyjaciół 😉

Mimo jednak, że tej książce nie można wiele zarzucić – mnie (ani moich Dzieci) nie porwała tak bardzo jak się spodziewałam (a spodziewałam się wiele, wszak Oliver Jeffers to jeden z moich ulubionych ilustratorów). Dla nas – brakuje w niej tego, bliżej nieokreślonego „czegoś”.

Z drugiej strony nie każdy też ma wymyślonego przyjaciela. Ten jest dla wybranych 😉 Widocznie w tym przypadku nie byliśmy tymi wybranymi 😉
Mimo to, polecam się z nią zapoznać. Temat bowiem ważny i sposób przedstawienia naprawdę ciekawy.

Pasjonauci
Przyciągająca wzrok okładka – Fred wymyślony przyjaciel

Autor: Eoin Colfer, Oliver Jeffers (ilustracje),

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 54

Kategoria wiekowa: 4+,

Cena: 39,90 (sugerowana przez Wydawcę), do kupienia za około 28 zł,

Oprawa: twarda, szyta

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *