Powieść rycerska w świetnym stylu. „List do króla” Tonke Dragt

Pasjonauci

Powieść rycerska w „starym, dobrym stylu”? Powtarzanie sobie każdego wieczoru „jeszcze tylko jeden rozdział” (i kończenie po kolejnych minimum dziesięciu). Myślicie, że takich książek już się nie wydaje? To jesteście w błędzie!
Bo Wydawnictwo Dwie Siostry właśnie wydało! „List do króla” Tonke Dragt!

O czym jest?

„List do króla” Tonke Dragt to świetna książka młodzieżowa, której akcja osadzona jest w wiekach średnich. Główny bohater – 16-letni Tiuri, spędza właśnie noc na modlitwie, przed wyczekiwanym pasowaniem na rycerza, wzorem swojego sławnego ojca – Tiuriego Walecznego. Zgodnie z tradycją, kandydaci zamknięci są przed światem zewnętrznym w kaplicy, całą noc czuwając.
Jednak przed nastaniem świtu chłopiec słyszy dziwne odgłosy i ciche pukanie do drzwi, na które mimo zakazów, postanawia zareagować.

Pasjonauci
Rycerski honor to nie mit. List do króla, T. Dragt

Okazuje się, że za drzwiami czeka na niego zakapturzony starzec, który rozpaczliwie prosi go o pomoc, w dostarczeniu pewnej wiadomości, do oczekującego na nią rycerza w sąsiedniej gospodzie.
Mimo, że przerwanie czuwania grozi karą odstąpienia od pasowania – Tiuri czuje, że nie może pozostać obojętny na prośbę o pomoc. Wyrusza więc, do gospody z tajemniczym listem, licząc, że wróci na czas, a jego nieobecność pozostanie niezauważowna.
Tak się jednak nie dzieje, a droga do gospody okazuje się zaledwie początkiem niebezpiecznej przygody, podczas której młody kandydat na rycerza nie może ufać nikomu.

Powieść rycerska w „starym” stylu

„List do króla” to świetnie napisana pozycja, która zyskała miano klasyki europejskiej literatury młodzieżowej. Jej Autorka (tak! tak! autorka)  Tonke Dragt, holenderska pisarka, stworzyła powieść w 1962 roku, jednak na polski rynek została ona przygotowana po raz pierwszy (dopiero) w tym roku, dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry.
Warto jednak było czekać, w czym ogromna zasługa także bardzo dobrego tłumaczenia Jadwigi Jędryas.

Pasjonauci
Początek części drugiej z siedmiu. Listo do Króla, T. Dragt

Wielką zaletą utworu Tonke Dragt, jest pewna prostota konstrukcji, choć przecież nie brak tutaj wartkiej akcji, która sprawia, że trudno jest „oderwać się” od niej do późnych godzin nocnych. Holenderska autorka stworzyła powieść, którą można śmiało nazwać klasyczną, gdzie uwaga Czytelnika przez całą lekturę skoncentrowana jest na głównej postaci. I choć pojawiają się bohaterowie poboczni, równie barwni i wzbudzający intensywne emocje (tak różne, jak różne są ich charaktery) – narracja prowadzona jest tak, by Czytelnik nie zagubił się w mnogości spraw i wydarzeń, całkowicie oddając się sprawie najważniejszej – bycia królewskim posłańcem.

Pasjonauci
Książka podzielona jest na 7 części oraz dość krótkie rozdziały, dzięki czemu można czytać ją „przy okazji” wielu czynności, Listo do króla, T. Dragt

Szata graficzna

Wydawnictwo Dwie Siostry przyzwyczaiło nas już do proponowania Czytelnikowi pięknych pozycji, których wartość podkreśla zawsze starannie przygotowana oprawa i szata graficzna. Tak jest i tym razem.

„Spotkanie” z książką Tonke Dragt, prócz wielkiej czytelniczej uczty, to także niebywała przyjemność obcowania z pięknem.  „List do króla” to bowiem świetny przykład, że można w Polsce wydawać książki, drukowane w naszym kraju, które są po prostu piękne, mimo naprawdę przystępnej ceny. Nawet bowiem sugerowana przez Wydawnictwo cena 44,90 zł, przy pięknej twardej oprawie, dobrej jakości papierze, szyciu oraz ponad 500 stronach naprawdę wspaniałej lektury – wydaje się być ceną naprawdę uczciwą.

Pasjonauci
Mapa kontynentu z Królestwami Unauwena i Diagonauta na czele. List do króla, T. Dragt

Książka ozdobiona jest dość dokładną mapą Królestw Dagonauta oraz Unauwena, po których podróżuje główny bohater.  Zadbano także o to, by naniesione na nią zostało trzecie, tajemnicze Królestwo Evillan, o którym niejednokrotnie mamy okazję przeczytać w książce.

Powieść podzielona jest na 7 części, każda z części poprzedzona jest klimatyczną ilustracją obrazującą pokrótce czekające Czytelnika wydarzenia.

Na ilustracje warto dodatkowo zwrócić uwagę, bo choć bardzo oszczędne, świetnie obrazują ogólny klimat całej lektury. Z całą pewnością jest to także spowodowane tym, że ich autorką jest także sama autorka powieści – Tonke Dragt.

Nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła także uwagi na piękny grzbiet książki. Jak zawsze w przypadku Dwóch Siostr – także „List do króla” – to przede wszystkim świetna lektura, ale także piękna ozdoba i „uczta dla oczu”.

Pasjonauci
Jak ona pięknie prezentuje się z koleżnkami na półce! 😉 Listo do króla, T. Dragt,

Podsumowanie

W starym porzekadle przestrzega się, by „nie oceniać książki po okładce”. W tym przypadku, zachęcam! Zaryzykujcie i jeśli jeszcze się wahacie, zaufajcie w wyborze lektury temu, co widzicie. To piękne wydanie skrywa bowiem świetną powieść, która pochłonie Was bez reszty. Okładka i pierwsze (świetne!) wrażenie, to naprawdę udana zapowiedź tego, co kryje powieść!
Jest pięknie na zewnątrz i równie pięknie w środku!

Gorąco zachęcam!

 

Autor: Tonke Dragt,

Wydawnictwo: Dwie Siostry,

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 540

Kategoria wiekowa: 10+,

Cena: 44,90 (sugerowana przez Wydawcę), do kupienia za około 28 zł!!!,

Oprawa: twarda, szyta (piękna!),

 

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *