„Żółwie aż do końca” John Green

Pasjonauci

Na sklepowych półkach pojawiła się nowa pozycja znanego i cenionego amerykańskiego Autora, którego Czytelnicy pokochali przede wszystkim za „Gwiazd naszych wina”.  Najnowsza książka Johna Green’a – „Żółwie aż do końca” to jednak opowieść szczególna, bo  najbardziej osobista.

 

O czym jest?

„Żółwie aż do końca” to przejmująca historia szesnastoletniej Azy Holmes, która każdego dnia zmaga się z chorobą psychiczną, cierpi bowiem na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Objawy nerwicy nie ułatwiają jej codziennego życia, nie czynią z niej także idealnej towarzyszki rozmów i przyjaciółki. Mimo to, u jej boku jest zawsze obecna Daisy, która autorka zabawnych fanfików , które jak się wydaje doskonale radzi sobie ze specyficznymi potrzebami Azy.
W  mieście „robi się głośno” o tajemniczym zniknięciu miliardera Russela Picketa, oskarżonego o oszustwa finansowego. Gdy za pomoc w odnalezieniu przedsiębiorcy wyznaczona zostaje wysoka nagroda – przedsiębiorcza Daisy postanawia wykorzystać dawną znajomość Azy ze starszym synem Picketa – Davies’em. Choć to niełatwe, szczególnie dla targanej lękami i obawami Azy, dziewczyny rozpoczynają poszukiwania bogacza.

John Green o sobie

Wiele jest ostatnio książek, które można nazwać „bardzo osobistymi”. „Żółwie aż do końca” są właśnie tego typu lekturą. Tak samo bowiem jak bohaterka książki, Green otwarcie mówi, że od lat cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Podejmuje nawet próby opowiadania o tym,  głównie za pośrednictwem mediów – prowadzi bowiem wraz z bratem kanał na portalu YouTube o nazwie: vlogbrothers.

To podążanie za zazwyczaj głęboko skrywanymi myślami bohaterki (i jak się okazuje samego Green’a) sprawia, że ta książka, to jednak coś więcej niż książka osobista czy pamiętnik. Ma się czasem wrażenie „podglądania” najbardziej intymnych scen, o których nikt z nas nie opowiada głośno, a może czasem nie przyznaje się do ich istnienia sam przed sobą. To zdecydowania największa wartość tej pozycji .” Żółwie aż do końca” – to odważna próba ukazania i wytłumaczenia Czytelnikowi, czym jest życie z brzemieniem choroby obsesyjno-kompulsyjnej.

Pasjonauci
Żółwie aż do końca, John Green

Szata graficzna/Wydanie

Książka przygotowana przez Bukowy Las  wydana została jako pozycja w oprawie broszurowej (miękka, ze skrzydełkami), klejona, z projektem okładki autorstwa Rodrigo Corrala. Wydaje się ona dość oszczędna, jak jednak zaznacza sam John Green – doskonale oddaje to,  czego historia Azy dotyczy.

Podsumowanie

„Żółwie aż do końca” John’a Greena to z całą pewnością lektura, po którą warto sięgnąć, chociażby dla chwili zadumy nad tym, jak trudne potrafią być zdawać by się mogło – najprostsze codzienne czynności – w przypadku osób ze schorzeniem psychicznym.
Ta książka ukazuje, że zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie sprowadzają się jedynie do obsesyjnego właśnie dbania o higienę rąk czyli nie nadeptywania łączeń płyt chodnikowych – jak to czasem pokazują nam filmowcy.

Najnowsza pozycja Autora to także historia jak zwykle świetnie napisana, którą czyta się z przyjemnością. Choć jeśli chodzi o samą historię – spodziewałam się ‚czegoś’ więcej, zwłaszcza po świetnych książkach „Szukając Alaski” czy „19 raz Katherine’ (nie wspominam już o znanych i ekranizowanych: „Gwiazd naszych wina” i „Papierowe miasta”).
Pod względem opowieści, można więc czuć pewien niedosyt, choć myślę, że tym razem poszukiwania Rusella Picketa nie miały stanowić centrum tej opowieści. I nie stanowią. Historia Picketa pojawia się i znika, zupełnie jak jego bohater w książce.

Mimo to, przeczytać warto. Dla świetnie napisanego i odważnego portretu osoby cierpiącej na zaburzenia OCD, warto.

Autor: John Green,

Wydawnictwo: Bukowy Las,

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 304,

Kategoria wiekowa: 16+,

Cena: 34,90 (sugerowana przez Wydawcę cena przy miękkiej okładce), do kupienia za około 24 zł,


W przypadku opcji z twardą oprawą – 39.90 (cena sugerowana) – do kupienia za 30 zł,

 

Oprawa: broszurowa, klejona,
twarda (opcjonalnie),

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *