Wytrwałością osiągniesz wszystko! Niezwykły świat Calpurnii Tate – Jacqueline Kelly

Pasjonauci

Z kontynuacjami naprawdę dobrych książek jest tak, że okazują się albo lepsze od poprzedniej części albo ogromnie rozczarowujące. Z wielką nadzieją czekałam więc na drugą część świetnej „Ewolucji według Calpurnii Tate”, ale jednocześnie towarzyszyły mi także wielkie obawy. Jaki więc jest nowy „Niezwykły świat Calpurnii Tate”?

 

O czym jest?

Ciekawą świata i rezolutną jedenastolatkę Calpurnię Tate poznajemy w poprzedniej części książek Jacqueline Kelly pod tytułem„Ewolucja według Calpurnii Tate” (więcej na temat książki możecie przeczytać tutaj).
W nowym tytule Kelly – „Niezwykły świat Calpurnii Tate” – dziewczynka jest już o rok starsza i znacznie dojrzalsza. Jej  najbliższe otoczenie, mimo postępującego rozwoju przemysłu i nauki, niewiele się jednak zmienia.  Zarówno rodzice dziewczyny, jak i większość braci jest przekonana, że bycie dziewczyną oznacza konieczność przygotowywania się do roli matki i żony, bez prawa do odbierania nauki na równi z rodzeństwem płci męskiej.
Większość wiosny i lata Calpurnia skupiona jest na ratowaniu z opresji swojego młodszego brata Travisa, który odznacza się niebywałą wrażliwością i dobrocią. Chłopak sprowadza do domu, w tajemnicy przed rodzicami rozmaite dzikie zwierzęta, najczęściej pragnąc im pomóc i je udomowić. Skutkuje to najczęściej dużą ilością przygód ale przede wszystkim kłopotów, w których pomaga chłopcu Calpurnia.
W wyniku ogromnego kataklizmu w nadmorskim Galveston – do domu Państwa Tate przybywają kuzynka Calpurnii – Aggie oraz zraniony w czasie powodzi weterynarz pan Pritzker. Zarówno  starsza kuzynka jak i doktor, wywierają ogromny wpływ na Callie, która w końcu odkrywa swoje prawdziwe powołanie i podejmuje kluczowe dla swojej przyszłości postanowienia.

Pasjonauci
Bezapelacyjnie takie książki WARTO czytać! Niezwykły świat Calpurnii Tate, J. Kelly

Nauka –  to lubię

Nowa książka z serii przygód sympatycznej i żądnej wiedzy Calpurnii, jest pozycją zdecydowanie dorównującą pierwszej cześci, jeśli nie lepszą. 
Główna bohaterka, której towarzyszymy przez rok jej życia,  jest bowiem znacznie dojrzalsza i przekonana o słuszności swojego postępowania.  Callie wyrasta na dziewczynę, która z każdego doświadczenia potrafi wyciągnąć naukę,  budując przez to swój charakter i uparcie realizując powzięte wcześniej postanowienia.
Tytułowa bohaterka w żadnym razie nie jest płochliwą panienką, skupioną na kolorach wstążeczek i fartuszka. Siłą tej powieści, jest właśnie niepohamowane pragnienie rozwijania się i odkrywania otaczającego świata. Nie wyobrażam sobie lepszej zachęty do zgłębiania jego tajemnic, jak wzorowanie się na tak inspirującej postaci.
Callie jest swego rodzaju buntowniczką, pionierką, która wytrwale walczy o swoje marzenia, nawet jeśli nie zostały do końca odkryte.

Każda napotykana postać jest dla Calpurnii nauczycielem, czy to bibliotekarka odmawiająca jej dostępu do książek,  kuzynka Agatha pełna tajemnic i niechęci do młodszej współlokatorki czy w końcu lekarz weterynarii, początkowo niechętny jej jakiejkolwiek obecności w swoim gabinecie.

Szata graficzna

Mam wrażenie, że Wydawnictwo Dwie Siostry za cel postawiło sobie wydawać jedynie piękne książki (na szczęście!) i to im się udaje!
„Niezwykły świat Calpurnii Tate” niewiele różni się od części pierwszej. W naprawdę dobrej cenie (sugerowana 34,90!) otrzymujemy solidnie przygotowaną, pięknie wydaną książkę, które z całą pewnością przetrwa lata w nienaruszonym stanie.
Pewnym „smaczkiem” są trzy  ilustracje, wprost z Notesu Naukowego Callie – które są odzwierciedleniem budowanych samodzielnie przyrządów naukowych – barometru Toricellego oraz astrolabium. Ostatnim z nich jest rysunek niepozornego ptaka – mewy, która jak się okazało stała się znakiem nadchodzącej katastrofy.

Pasjonauci
Trzy rysunki Callie wprost z jej Notesu Naukowego. Niezwykły świat Calpurnii Tate, J. Kelly

Podsumowanie

„Niezwykły świat Calpurnii Tate” to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać! Calpurnia jest świetnym przykładem tego, że wytrwałością można osiągnąć wszystko. Przykładem zarówno dla młodszych Czytelników jak i dorosłych. Lektura tej książki rozbudza pragnienie obserwowania świata i poznawania go (może nawet popędzicie samodzielnie zbudować barometr!).
Zdecydowanie polecam!

Autor: Jacqueline Kelly,

Wydawnictwo: Dwie Siostry,

Rok wydania: 2017,

Ilość stron: 314,

Kategoria wiekowa: 10+,

Cena: 34,90 (sugerowana przez Wydawcę cena przy miękkiej okładce), do kupienia za około 22 zł,

Oprawa: twarda, szyta,

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *