Nocny Ogrodnik – Jonathan Auxier

Pasjonauci

Nie jest łatwo znaleźć lekturę, która równie mocno wciągnie spragnionego odrobiny horroru młodszego Czytelnika, jak i tego już całkiem dorosłego. Dziś prezentuję Wam nasze książkowe pożegnanie z rokiem 2017, a zarazem pierwsze spotkanie z autorem Jonathanem Auxier. Oto: Nocny Ogrodnik.

O czym jest?

Nocny Ogrodnik to opowieść o losach dwójki osieroconego rodzeństwa – Molly i Kipa, którzy uciekając przed ciążącą nad nimi wizją życia w sierocińcu, trafiają do budzącego powszechną grozę Kwasiboru i posiadłości państwa Windsor.

Jeszcze w drodze, napotykając różnych ludzi wskazujących im drogę, słyszą ostrzeżenia, przed podejmowaniem pracy w posiadłości. Według mieszkańców okolicznego miasteczka, posiadłość nie jest miejscem bezpiecznym i najrozważniej jest po prostu trzymać się z dala od tego miejsca. Czternastoletnia Molly i jej młodszy brat nie mają jednak wyjścia. Znalezienie tej pracy graniczyło z cudem, nikt bowiem nie chciał zatrudnić młodej Irlandki i jej jeszcze młodszego brata, w dodatku kaleki.

Rodzeństwo od początku swojego pobytu u Państwa Windsor, jest przekonane, że posiadłość  i jej właściciele, skrywają jakieś tajemnice. Windsorowie wyglądają na smutnych, przygaszonych a nawet chorych. Stosunki w rodzinie na pierwszy rzut oka dalekie są od ideału, w cały budynek w jakiś cudowny sposób wrośnięte jest ogromne i budzące niepokój drzewo, a nocami ktoś chodzi po posiadłości.  To jednak dopiero początek coraz bardziej niepokojących wydarzeń.

Straszna opowieść

Nowa pozycja zaproponowana przez Wydawnictwo Dwukropek, to książka zasadniczo dedykowana dla starszych dzieci. Jest ku temu wiele powodów. Pierwszym i być może najpoważniejszym jest to, że lektura ta z powodzeniem łączy w sobie elementy baśni, fantastyki i powieści grozy.
Już od pierwszych stron wiadomo, że jest to książka, której lektura dla zbyt młodego Czytelnika, może skutkować namnożeniem potworów pod łóżkiem i ciemnej szafie.
Historia irlandzkiego rodzeństwa zanurzona jest w mrocznych a jednocześnie smutnych czasach epoki wiktoriańskiej. Losy Molly i Kipa, choć przecież bajkowe, ukazują jednocześnie dramat czasów Wielkiej Klęski Głodowej, jaka panowała w Irlandii między 1845 a 1852 rokiem.

Współczesna baśń

Nocny Ogrodnik nie jest jednak jedynie dobrze napisaną historią z dreszczykiem. Jonathan Auxier stworzył bowiem opowieść na kształt współczesnej baśni.
Jak pisze sam autor, osadzenie tej fantastycznej opowieści w czasach epoki wiktoriańskiej nie było przypadkowe, to w tych czasach bowiem bodaj najsilniej mieszały się wiara w siły nadprzyrodzone oraz pragnienie rozwoju nauki. To spotkanie świata duchów i magii z próbą objaśnienia świata za pomocą rozmaitych metod badawczych można dostrzec najsilniej, w obecności w posiadłości państwa Windsor – przepełnionej magią – doktora Crouch’a.
Wędrówka dwójki sierot, w poszukiwaniu swojego miejsca po stracie rodziców, to także charakterystyczny baśniowy motyw, jakże częsty w opowieściach tego typu. Z resztą elementów charakterystycznych dla baśni jest tutaj znacznie więcej.

Pasjonauci
Bardzo udana współczesna baśń. Nocny Ogrodnik – J. Auxier

Bohaterowie z krwi i kości

Jedną z licznych mocnych stron tej pozycji, jest powołanie do życia bohaterów, z którymi Czytelnik może z powodzeniem się identyfikować. Molly i Kip nie są chodzącymi ideałami, a postaciami, które tak jak każdy pełne są wewnętrznych sprzeczności, wątpliwości i słabości.
Zarówno czternastoletnia Molly jak i jej brat, muszą pokonać swoje słabości, aby ujść z życiem z przeklętego Kwasiboru. Aby się to jednak udało, najpierw przed samym sobą, trzeba przyznać się do swoich błędów i demonów, tkwiących w nich głęboko.
Bohaterowie Auxier’a to jednostki, które tak jak każdy z nas napotykają trudności,  obawy i swoje największe lęki. I tak jak my, mają do wyboru, czy stawią im czoło, czy odejdą, udając, że nic się nie stało.

Pragnienie posiadania

Nocny Ogrodnik nie jest więc jedynie świetnie napisaną baśnią ukazującą magiczny Kwasibór i tajemniczego  Ogrodnika.
Auxier bazując na opowieści pełnej grozy i tajemnic, wskazuje na zagrażającą nam wszystkim chorobą, jaką jest żądza posiadania.
Nie jest to jednak jedynie pragnienie złota, pieniędzy czy klejnotów. Każdy z nas ma w sobie te demony, które zawsze trzeba trzymać „na uwięzi”, bo chwila nieuwagi może skończyć się źle.

Boleśnie doświadczył tego doktor Crouch, poddając się całkowicie żądzy sławy.
Jonathan Auxier w tym przypadku jest niezwykle dosłowny. Na wszystkich mieszkańców posiadłości czekają przecież wykopane pod drzewem doły. Czy jest to Alistair – amator słodyczy czy Kip – marzący o normalności i zdrowiu.

Podsumowanie

Być może nie każdy rozsmakuje się w lekturze Jonathana Auxier’a, nie zmienia to jednak faktu, że Nocny Ogrodnik to książka wciągająca i naprawdę dobrze napisana.
Wydawnictwo Dwukropek  zadbało o przygotowanie solidnie wykonanej i cieszącej oko pozycji, która z całą pewnością przetrwa wiele.
Nawet jeśli więc nie jesteście fanami baśni czy  dość specyficznej „ciężkiej”, pełnej tajemnic atmosfery – spróbujcie zaufać Jonathanowi Auxier, bo warto!

 

Autor: Jonathan Auxier,

Wydawnictwo: Dwukropek,

Rok wydania: 2017,

Cena (sugerowana): 39,90 PLN,
(można zdobyć już za trochę ponad 28 PLN)

Wiek: 12+

Ilość stron: 382,

Oprawa: twarda, szyta

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *