Szary domek i co po nim?

Pasjonauci

Szary domek to książka, którą pokochali Czytelnicy (zarówno starsi jak i młodsi). Niepozorna, niezbyt długa książeczka, autorstwa debiutantki Katarzyny Szestak – stała się w pewnym okresie pozycją poszukiwaną, a co za tym idzie osiągała wysokie ceny na portalach rzeczy używanych.
Pod koniec roku 2017, sieć Biedronka po raz kolejny umożliwiła zakup tej pozycji, wraz z pozostałymi laureatami konkursu Piórko – tytułami: Córka bajarza oraz Nieustraszony strach na wróble. W niektórych sklepach sieci nadal są one dostępne. Czy warto?

Konkurs Piórko . Nagroda Biedronki dla książki dla dzieci

Na początek konkurs sieci, dzięki któremu na rynku pojawiły się wspomniane wyżej trzy tytuły.
Piórko – to ogłoszony po raz pierwszy na rok 2015 konkurs sieci Biedronka, a dokładniej firmy będącej właścicielem sieci – Jeronimo Martins Polska S.A..  Piórko – zostało zainicjowane celem propagowania czytelnictwa oraz zamiłowania do książek, poprzez nagradzanie niepublikowanych nigdzie utworów literackich dedykowanych dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.
Postępowanie konkursowe składa się dwóch etapów – pierwszy polega na wyłonieniu zwycięskiego tekstu, drugi – na wyłonieniu laureata w konkursie najlepszej pracy graficznej związanej z książką wybraną w etapie pierwszym.
W ten oto sposób, każda pozycja wydawana w ramach konkursu Piórko – jest owocem pracy laureatów.

Honorowy patronat nad inicjatywą sprawuje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

 

Szary domek – nagroda Piórko 2015

Jest to chyba najpopularniejszy dotychczas tytuł, wydany w ramach konkursu. Autorką książki jest Katarzyna Szestak, w rolę ilustratora wcieliła się Natalia Jabłońska.

Szary Domek to historia tytułowego Szarego Domku, który niespodziewanie wyrósł w Herbatkowym Miasteczku, na ulicy Wietrznej. Początkowo musiał borykać się z przeciwnościami losu i niechęcią mieszkańców miasteczka, którzy kierując się wyglądem zewnętrznym domku, a zarazem niechęcią do całej ulicy Wietrznej.. Szary Domek marzył o tym, aby tak jak w innych domach, ktoś w nim zamieszkał. Szybko zjednał sobie przyjaźń Wiatru, który postanowił pomóc Mu spełnić marzenie – rozpoczynając poszukiwania upragnionego Mieszkańca.

Pasjonauci
Szary domek to nie tylko piękna historia, ale i piękne, bajkowe ilustracje

Książka to świetny przykład tego, że można tworzyć opowieści, które zachwycą i Dorosłych, i Dzieci, jednocześnie będąc lekturą pouczającą i piękną.
Wszystko to ma Szary Domek. Historia jego przyjaźni z Wiatrem przekonuje, że mając wsparcie najbliższych (niekoniecznie tylko z Rodziny) – można marzyć, a nawet te marzenia spełniać. Mimo przeciwności i niezrozumienia, które przecież zawsze będą. Książka niesie z sobą także piękną lekcję dla tych, którzy zbyt pochopnie oceniają innych, czy- nie umieją bardziej niż na zewnętrznych niedoskonałościach – skupić się na skrywanych czasem głębiej zaletach.

Piękna opowieść Katarzyny Szestak została także pięknie i ciepło zilustrowana. To zasługa również debiutującej Natalii Jabłońskiej. Przyciągające uwagę, pełne kolorów ilustracje znajdują się prawie na każdej stronie, co zapewne ułatwia czytanie Szarego Domku nawet z najmłodszymi. Warto też zwrócić uwagę na okładkę i wyklejkę, przedstawiającą Herbatkowe Miasteczko.

Poszczególne wydania przygotowywane były we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.  Warto o tym wiedzieć, bo wydawnictwo zadbało o naprawdę ładne i wytrzymałe wydanie – przyjemny dla wspólnego czytania z dziećmi format, dobra jakość papieru, twarda oprawa, szycie.
Wszystko to w cenie naprawdę rozsądnej – 9.99 zł.

Zrozumiały jest dla mnie powszechny zachwyt – nie raz jeszcze z całą pewnością wrócimy do tej lektury, bo chłopcy pokochali ją tak jak ja (i wielu innych przed nami).

Pasjonauci
Szary domek poza sprzedażą w Biedronce, można kupić w serwisach sprzedaży sąsiedzkiej. Oczywiście w cenie kolekcjonerskiej 😉

Jedynym minusem jaki dostrzegam to fakt dostępności jedynie w określonym okresie. Gdy nakład ulegał wyczerpaniu, na portalach sprzedaży rzeczy używanych książka ta potrafiła osiągać ceny duże wyższe niż sugerowana przez Wydawcę. O tym jak Szary Domek szybko zyskuje na wartości, łatwo z resztą przekonać się wchodząc na jeden z popularniejszych serwisów sprzedaży sąsiedzkiej 😉

Ale może to wcale nie wada? Przecież to co wywalczone (także w Biedronce, a w sklepach sieciowych jak wszyscy wiemy – walczyć potrafią ;)), wyczekiwane – to bardziej ukochane i cenne.

Tytuł: Szary Domek, Autor: Katarzyna Szestak (tekst), Natalia Jabłońska (ilustracje),  Rok wydania: 2017 (pierwsze wydanie 2015),  Wydawnictwo: Zielona Sowa dla Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel sieci Biedronka), Ilość stron: 60, Wiek: 4+,
Nagroda Biedronki  za książkę dla dzieci – Piórko 2015,

 

Córka bajarza – nagroda Piórko 2016

Córka bajarza to drugi tytuł nagrodzony w konkursie zainicjowanym przez Jeronimo Martins Polska S.A., w roku 2016. Autorka opowiadania Monika Radziszewska, stworzyła piękną opowieść traktującą o Weronce i jej Ojcu – znanym i kochanym w całej wiosce Bajarzu. Ten jednak, był już człowiekiem wiekowym i pewnego dnia ciężko zachorował. Ukochana córka, obawiając się o jego życie udała się po pomoc do Wiedźmy, która w zamian zażądała tego, co Rodzina ma najcenniejsze.
Ojciec Weronki zdrowieje, jednak z dnia na dzień zapomina wszystkie opowieści, na próżno próbując podnosić na duchu przerażonych nadchodzącą zimą mieszkańców miasteczka, tak jak to wcześniej czynił. Weronka, jest przekonana, że oddała dar opowiadania Wiedźmie, wyrusza więc za siedem gór, siedem rzek i siedem lasów, by prosić o pomoc Króla Bajarzy.

Pasjonauci
Córka bajarza miała poprzeczkę ustawioną naprawdę wysoko przez swoją poprzedniczkę

Całość opowieści o poszukiwaniu utraconego daru została okraszona ładnymi ilustracjami stworzonymi przez Monikę Biała. Graficznie książka zachęca z całą pewnością do czytania  – ilustratorka świetnie poradziła sobie z oddaniem nastroju opowieści, zarówno radości, jak i smutku, strachu, poczucia osamotnienia…

Wydawnictwo Zielona Sowa znów stanęło na wysokości zadania, oddając pozycję gotową „zmierzyć” się z wieloma Czytelnikami, do których każda z książek zapewne trafi. Bo przecież gdy czytamy coś wartościowego, często się tym dzielimy – tak jak stary Bajarz dzielił się swoją opowieścią, pokrzepiając serca mieszkańców.

Osobiście po lekturze Córki Bajarza mam uczucie pewnego niedosytu. Opowieść o niebezpiecznej i długiej przecież wędrówce (siedem rzek, lasów i gór to nie „byle co”) – wydaje mi się nie do końca wykorzystana, potraktowana dość skrótowo.  Porównując ją z laureatką konkursu roku poprzedniego 2015 roku, wypada, trzeba przyznać „trochę blado”.
Głównie z uwagi na wykorzystywanie pojawiających się już wcześniej rozwiązań, schematów (wędrówki przez lasy, góry, rzeki; groźne wilki, zła Wiedźma podstępnie odbierająca największy skarb).

Pasjonauci
Wędrówka Weronki przez lasy, rzeki i góry wydaje się być trochę znajoma

Niemniej Córka bajarza  z całą pewnością spotka się z ciepłym odbiorem, jest bowiem przyjemna w odbiorze, ładnie wydana i korzystając z wcześniej znanych schematów – trzeba przyznać 😉 korzysta z najlepszych 🙂

Tytuł: Córka bajarza, Autor: Monika Radziszewska (tekst), Monika Biała (ilustracje),  Rok wydania: 2017 (pierwsze wydanie 2016),  Wydawnictwo: Zielona Sowa dla Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel sieci Biedronka), Wiek: 4+,
Nagroda Biedronki  za książkę dla dzieci – Piórko 2016,

 

Nieustraszony Strach na Wróble – nagroda Piórko 2017

Najnowszym Laureatem nagrody sieci Biedronka jest opowiadanie autorstwa Grzegorza Majchrowskiego, z ilustracjami Marii Giemzy. Nieustraszony Strach na Wróble traktuje o Strachu na Wróble, który miał bardzo „ludzkie” pragnienia. Mimo, że stworzono go do stania na straży plonów – pragnął podróżować, nawiązywać przyjaźnie a nawet założyć dom.
I choć początkowo jedyne co go spotykało, to strach (w końcu był strachem, a ptaki boją się strachów), odnalazł prawdziwego Przyjaciela w osobie Wróbla. A przyjaźń dodaje nie tylko odwagi ale i skrzydeł, także dosłownie.

Pasjonauci
Nieustraszony Strach na Wróble niestety – rozczarowuje

Autor – Grzegorz Majchrowski stworzył pełną ciepła i optymizmu opowieść, z dość niespotykanym zakończeniem. Niestety umiejętność ładnego pisania to nie wszystko. Historia Nieustraszonego Stracha na Wróble zdaje się toczyć dość leniwie, miejscami nawet zbyt leniwie.
Także ilustracje  pozostawiają wiele do życzenia, choć może uczciwiej będzie po prostu napisać, że są zbyt proste (choć prostotę lubię, jestem przecież miłośniczką Olivera Jeffersa!), smutne, miejscami jakby nieczytelne.

Pozostaje pytanie, czy jury naprawdę nie miało w roku 2017ciekawszych prac konkursowych? Czy też faktycznie ilustracje są zachwycające, ale nie dla nas – laików?
Trzeba jednak pamiętać, że są one przeznaczone dla młodszych dzieci i to z myślą o nich przede wszystkim powinny być tworzone.

Z całą pewnością Nieustraszony Strach na Wróble nie udźwignął oczekiwań i poprzeczki ustawionej naprawdę wysoko przez Czytelników Szarego Domku. Zdecydowanie najsłabsza propozycja w historii (krótkiej, ale jednak) konkursu Piórko sieci Biedronka.

Pasjonauci
Smutne i miejscami nieczytelne ilustracje Marii Giemzy

Tytuł: Nieustraszony Strach na Wróble, Autor: Grzegorz Majchrowski (tekst), Maria Giemza (ilustracje),  Rok wydania: 2017, Wydawnictwo: Zielona Sowa dla Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel sieci Biedronka), Ilość stron: 64, Wiek: 5,
Nagroda Biedronki  za książkę dla dzieci – Piórko 2017,

Podsumowanie

Szary Domek to już książka-legenda. Rodzice polecają ją sobie w mediach społecznościowych i dobrze! To bowiem naprawdę piękna pozycja, którą warto przeczytać i to nie raz. Pokazują to z resztą reakcje najsurowszych jurorów – najmłodszych odbiorców.

Świetnie, że można stworzyć wielu tworzącym „do szuflady” –  przestrzeń do zaprezentowania siebie – szerszej publiczności, na dodatek w ładnej oprawie i przystępnej cenie. Chciałoby się rzec: „Brawo Biedronka!” – choć tegoroczny wybór jury trochę ten entuzjazm gasi.

Może w Jury powinny zasiąść też Dzieci? Mam wrażenie, że byłaby większa szansa na kolejną świetną historię, na miarę Szarego Domku.

W kwestii wydania – może warto rozważyć w przyszłych wydaniach, dostosowanie książeczek do siebie pod względem wielkości. W tej chwili trochę się różnią między sobą, mimo iż są to przecież Laureaci tego samego konkursu i na większości dopracowywanych dniami i nocami 😉 półek – trafią jako sąsiedzi (chyba, że układacie książki metodą „na tęczę” ;)). Mnie osobiście pasująca do siebie wysokość odpowiadała by dużo bardziej.

O ile zdania na temat laureatów konkursu z roku 2016 oraz (zwłaszcza!) 2017 bywają podzielone, z całą pewnością warto śledzić Piórko i sieć Biedronka w następnych latach.
Albo już teraz usiąść i stworzyć coś własnego 😉 bo przecież już rok 2018! 😉

Pasjonauci

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *