Silver. Trylogia snów od Kerstin Gier

Pasjonauci

Z książką czasem jak z filmami. Nawet jeśli jesteśmy oddanymi czytelnikami literatury fachowej, lektur poważnych, głębokich i wymagających zaangażowania umysłu – przychodzi czas na coś „lekkiego”.
Taka właśnie jest prezentowana dziś seria,  autorstwa Kerstin Gier Silver. Zwana również Trylogią snów.

O czym jest?

Na serię Trylogii snów składają się trzy tytuły:
Silver. Pierwsza księga snów,
Silver. Druga księga snów,
Silver. Trzecia księga snów
(założę się, że jesteście zaskoczeni trzecim tytułem!).

Wspólny dla wszystkich części tytuł Silver – pochodzi od nazwiska głównej bohaterki, szesnastoletniej uczennicy szkoły średniej w Londynie – Olivii Silver. Dziewczyna właśnie przeniosła się do stolicy Wielkiej Brytanii razem ze swoją młodszą siostrą Mią, mamą i przyjaciółką-nianią Lottą. Siostry marzą o stabilizacji i małym domku na wsi, okazuje się jednak, że ich mama poznała kogoś, z kim mogłaby dzielić życie.
Wkrótce więc dziewczyny zamiast do małego domku na wsi, wprowadzają się do domu Ernesta – wdowca, który samotnie wychowuje bliźnięta – Florence i Graysona.
W szkole Liv szybko nawiązuje znajomość z czwórką najpopularniejszych we Frognal Academy chłopaków – którzy jak się okazuje, są uwikłani w dziwne rytuały.
Do tego wszystkiego Liv coraz częściej miewa dziwne, bardzo realne sny. Sny w których, spotyka całą czwórkę przystojnych kolegów. Mało tego. Okazuje się bowiem, że Henry, Arthur, Grayson oraz Jasper także o niej śnią....

Pasjonauci
Druga Księga Snów od Kerstin Gier

Druga cześć, Silver. Druga księga snów, to kontynuacja historii nastoletniej Liv. Tytułowa Silver ma wymarzonego chłopaka, nową rodzinę. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, Henry ma bowiem wiele tajemnic, którymi nie chce dzielić się z dziewczyną, a korytarze snów wcale nie są już tak bezpieczne, jak wszyscy sądzili.  Szybko okazuje się, że ktoś czyha na Liv i jej najbliższych, a odpowiedzi na dręczące ją pytania, znaleźć można pociągając za klamkę zielonych drzwi.

Pasjonauci
Trzecia Księga Snów w wersji okładki czerwonej

Trzecia część Trylogii snów, to wielki finał niewiarygodnej historii Olivii i jej przyjaciół. Nieprzyjaciele rosną w siłę, nic nie jest takie jakim się wydaje, a za pomocą snów, można sterować każdym, także na jawie.  Henry, Liv i Grayson muszą stawić czoła nie tylko grożącemu rosnącemu w siłę Arthurowi, ale także Anabel,  która nadal twierdzi, że demon istnieje i upomni się o swoje.

Kerstin Gier w formie – do czasu

Autorka trylogii znana jest już polskim Czytelnikom przede wszystkim z wcześniejszej Trylogii czasu. Tak jak w poprzednich swoich książkach, udowadnia, że potrafi „powoływać do życia” na kartach swoich powieści – bohaterki silne, inteligentne i zabawne.
Taka właśnie jest Olivia Silver.
I to między innymi z tego powodu, wszystkie części serii czyta się tak dobrze. Komentarze i myśli głównej bohaterki pojawiają się na każdej stronie i zapewne gdyby nie specyficzny humor jaki im towarzyszy – lektura mogłaby wydawać się męcząca.

Pasjonauci
Przepięknie prezentujące się grzbiety okładek. Silver – K. Gier

Mocną stroną Gier jest także pomysł, jaki stał się kanwą trylogii snów. Możliwość „świadomego” śnienia, sterowania snami, a nawet przemieszczania i angażowania się w sny innych – jest z całą pewnością ciekawy i wciągający.

Na kartach powieści pojawia się także wątek miłosny Henry’ego i Liv, co tylko uatrakcyjnia  lekturę.

Można więc pomyśleć, że serii niczego nie brakuje, szczególnie po lekturze tomu pierwszego. Jest pomysł z wielkim potencjałem, historia miłosna, humor i doświadczona już przecież Autorka.

Szata graficzna

Jedną z ogromnych zalet całego wydania, jest przepiękna oprawa oraz szata graficzna wszystkich części trylogii. Media Rodzina – polski wydawca, oddał Czytelnikowi trzy pięknie przygotowane książki,  ze wspaniałymi i przyciągającymi wzrok okładkami w trzech kolorach (czerń, mięta i czerwień).
Jedyną zmianą, w stosunku do pierwotnego wydania – jest kolor trzeciej okładki serii. Trzecia księga snów w języku oryginalnym z znanymi nam projektami okładek, wydana była w srebrnej wersji kolorystycznej – u nas jest czerwona. Zdania są podzielone – niemniej obie wersje są naprawdę ładne.

Pasjonauci
Zdobienia na kartach powieści. Kerstin Gier – Silver

Także w środku powieści,  książkę wyposażono w piękne wyklejki a przy każdym rozpoczynającym się  rozdziale znajdziemy przyciągające uwagę zdobienia. Z całą pewnością wydanie historii Gier może się podobać!

 

Jak psuje się historię

Silver. Trylogia snów to książki dedykowane dla młodzieży.  Nie jest to także lektura, która ma wzbudzić głębokie refleksje nad swoim życiem i postępowaniem (choć i o takie można się pokusić! Grayson wielokrotnie podkreśla, że przykładanie większej uwagi do snu czy marzeń niż do prawdziwego życia, powoduje, że tak naprawdę tracimy to co naprawdę w nim piękne!). To raczej materiał na mile spędzony czas z książką w ręku, tak jak przy dobrej komedii czy lekkim filmie przygodowym.

Czytając więc serię Kerstin Gier nie ma się zasadniczo wielkich oczekiwań, ponad przyjemny czas odprężenia i zatopienie się w ciekawej historii.
Niestety, mam wrażenie, że na te potrzeby Gier „odpowiada” jedynie w części pierwszej.

Pierwsza księga snów ma w sobie jeszcze odpowiednią ilość niedopowiedzeń i tajemnicy. Wątek demona i tajemniczej księgi zaklęć jest ciekawy i pozwala sądzić, że kolejne księgi snów będą równie wciągające.
Niestety – kontynuacja oraz „wielki finał” czyli część trzecia, to już staczanie się po równi pochyłej.
Coraz więcej dziecinnej fantastyki, niedorzeczności,  wręcz bajkowych rozwiązań.

Pasjonauci
Idealna do kawy? Silver – K. Gier

Szczytem w tym przypadku jest część trzecia – w której nastolatkowie w obliczy prawdziwego zagrożenia życia, zdają się najbardziej przejmować kwestią pożycia intymnego. Jakby to, że Liv nie ma doświadczenia w tej materii, było absolutnie najistotniejszą rzeczą na świecie.

Takich przykładów infantylizmu jest z resztą niestety więcej. Z historii z potencjałem więc, zrobił się  amerykański serial fantastyczny dla młodzieży, o bardzo skromnym budżecie i jeszcze skromniejszych umiejętnościach scenarzysty. Do tego mocno inspirujący się serialem już istniejącym (bo przecież wątek „Plotkary” młodzież już raczej zna?).

Podsumowanie

Lektura Trylogii snów jest niestety rozczarowująca i zachwyty zakochanych w historii Nastolatek nic tutaj nie pomogą. Okładki są piękne. Całość wydania także.
Jest wiele historii dla młodzieży, które są po prostu dobre, nawet, jeśli nie posiadają przepięknej okładki i jeszcze piękniejszych grzbietów 😉
W tym przypadku, może poświęcony na lekturę nie jest czasem straconym, czyta się bowiem sprawnie, czasem nawet przyjemnie (szczególnie w trakcie pierwszej części) – ale im dalej, tym gorzej.

Autor: Kerstin Gier,

Wydawnictwo:  Media Rodzina

Rok wydania: 2016 i 2017

Cena (sugerowana): 39 PLN,
(można zdobyć już za trochę ponad 25 PLN)

Wiek: 16+

Ilość stron: 456 (część trzecia, pozostałe dwie 416 i 408),

Oprawa: twarda, szyta

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

2 thoughts on “Silver. Trylogia snów od Kerstin Gier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *