Spór który zelektryzował świat – Ostatnie dni mroku Grahama Moore

Pasjonauci

Ta książka wydawała się być zupełnie nie w moim stylu. Ciężki temat sądowej batalii, równie ciężki klimat końca XIX wieku i do tego wszystkiego skomplikowane szczegóły techniczne przełomowych wynalazków.
Jeśli jednak dobra okładka potrafi przyciągnąć nawet najbardziej niechętnego Czytelnika – to  w tym przypadku tak właśnie się stało.  Marcin Wierzchowski, jej autor, sprawił, że Ostatnie dni mroku – stały się książką, obok której nie potrafiłam przejść obojętnie. Na szczęście!

O czym jest?

Ostatnie dni mroku to historia osadzona u schyłku XIX wieku. Główny bohater – Paul Cravath, młody adwokat z Nowego Jorku, zostaje wplątany w wielką wojnę pomiędzy dwójką utytułowanych i podziwianych wynalazców – Thomasem Edisonem oraz Georgem Westinghouse’m. Ten ostatni zatrudnia Paula do obrony swoich interesów w sporze patentowym dotyczących najbardziej znanego wynalazku Edisona – żarówki.
Niebawem w historyczny konflikt zostaje także wplątany genialny wynalazca – Nikola Tesla, który w „bitwie gigantów” odegra kluczową rolę.

Filmowa historia

Autor Ostatnich dni mrokuGraham Moore, jest nie tylko pisarzem ale także scenarzystą, znanym między innymi ze świetnego filmu – Gra tajemnic.To doświadczenie w tworzeniu wciągających widza historii, świetnie widać podczas lektury.

Pasjonauci
Zarówno na stronach powieści jak i na wyklejce znajdziemy przygotowane przez Marcina Wierzchowskiego ilustracje isnpirowane rysunkami patentowymi Nikoli Tesli. Ostatnie dni mroku. G. Moore

Jak przystało na świetny materiał na film, Moore wykorzystał nawet  szczegóły z osobistego życia Paula Cravath’a, by tę historię jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Dowodem na to, jest chociażby sięgnięcie po historię miłości młodego adwokata i jego przyszłej żony Agnes Huntington – śpiewaczki operowej.
Moore korzystając z braku dostatecznych informacji na temat poprzedzającego zamążpójście życia Huntington, kreśli ciekawą historię kobiety, która z nizin społecznych pnie się na sam szczyt nowojorskiej socjety.

Wydarzenia historyczne

Graham Moore podczas przygotowywania się do napisania książki musiał wykonać ogromną pracę, zaznajamiając się z wieloma dokumentami, doniesieniami prasowymi i książkami, dotyczącymi głównych postaci książki i towarzyszących im wydarzeń. Pracy z całą pewnością było naprawdę wiele, zważywszy na temat – wielką wojnę prądów oraz postacie, które wiodą prym w tej opowieści – Thomasa Edisona, Georga Westinghouse’a, Nikola Teslę a nawet Alexandra Grahama Bella!

Co godne podziwu, Ostatnie dni mroku, dość dobrze oddają najważniejsze wydarzenia historycze związane z batalią między Edisonem i Westinghousem.
W celu ułatwienia trochę Czytelnikowi – niektóre wydarzenia zostały przesunięte trochę w czasie, jednak ich prawdziwy przebieg i czas można śledzić na końcu książki, gdzie umieszczono mapę wydarzeń – porównującą książkę oraz prawdziwą historię.

Pasjonauci
Na końcu książki znajdziemy kalendarium prawdziwych wydarzeń oraz wydarzeń z kart powieści. Ostatnie dni mroku. G. Moore

Szata graficzna

Wydawnictwo WAM, które odpowiadało za polskie wydanie książki przygotowało naprawdę piękną pozycję. Całość szyta, w twardej oprawie ze świetnym projektem Marcina Wierzchowskiego, który odpowiedzialny także za ilustracje – przygotował takowe na podstawie rysunków patentowych Nikoli Tesli.
Projekt okładki, jak już wspominałam – przyciąga. Jedyna uwaga – umieszczenie na niej, jako głównych oponentów – Thomasa Edisona oraz Nikola Teslę – jest mylące. Tesla bowiem jest raczej w tej historii postacią drugoplanową a jego okładkowe miejsce powinien zająć z całą pewnością George Westinghouse.

Podsumowanie

Graham Moore stworzył prawie 600 stron lektury, od której nie jest łatwo się oderwać.  Nawet jeśli taka tematyka najczęściej nas nie interesuje – w Ostatnich dniach mroku, znajdziemy świetnie nakreślone postacie, czytelnie przedstawione szczegóły techniczne najważniejszych wynalazków końca XIX wieku oraz w pasjonujący sposób przedstawione fakty historyczne.
Po raz kolejny okazuje się, że najciekawsze scenariusze pisze samo życie.

Na szczególną uwagę zasługują także rozpoczynające każdy rozdział książki cytaty. Moore przytacza rozmaite wypowiedzi osób znanych i cenionych takich jak między innymi: Bill Gates, Carl Sagan, Buckminster Fuller, Neil deGrasse Tyson, Steve Jobs, Nathaniel Hawthorne czy właśnie Thomas Edison.

Serdecznie polecam, bo to z całą pewnością książka godna uwagi!

Pasjonauci
Inspirujące cytaty na początku każdego rozdziału. Ostatnie dni mroku. G. Moore

Autor: Graham Moore,

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM,

Rok wydania: 2017,

Ilość stron: 576,

Kategoria wiekowa: 16+,

Cena: 44,90 (sugerowana przez Wydawcę), do kupienia za około 25 zł!!!,

Oprawa: twarda, szyta (piękna!),

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *