Jak wiele znaczą znoszone kapcie? Ważne rzeczy- Petera Carnavasa

Pasjonauci

Trudno jest rozmawiać z Dziećmi o utracie czy odejściu najbliższej osoby. Dlatego dobrze, że na rynku pojawiają się książki Autorów, którzy nie boją się takich trudnych i pełnych emocji tematów. Jedną z takich pozycji jest książka Petera Carnavasa – Ważne rzeczy.

O czym jest?

Ważne rzeczy to historia Krzysia, wychowującego się w niepełnej rodzinie. Mama głównego bohatera z całych sił stara się zapewnić Synkowi wszystko czego potrzebuje i wszystko o czym mógłby tylko zamarzyć. Próbuje więc zastąpić także nieobecnego Tatę.
Pewnego dnia, decyduje się pozbyć się przedmiotów, które kiedyś do Niego należały, teraz jednak są już podniszczone i nie używane.
Zanosi je więc z Synem do sklepu z używanymi rzeczami.
Okazuje się jednak, że oddane pamiątki w tajemniczy sposób wracają do ich domu…

Pasjonauci
Mama Krzysia robiła wszystko! P. Carnavas Ważne rzeczy

Ważne rzeczy, jeszcze ważniejsze tematy

Temat nieobecności jednego z Rodziców w życiu Rodziny nie jest w żaden sposób tematem nowym. Trudno jest zaklinać rzeczywistość i przekonywać, że wokół nas nie mamy z nim do czynienia.

Ważne rzeczy dotyczą kwestii nieobecności, utraty Rodzica.
Autor nie wyjaśnia nam, co stało się z Tatą chłopca. Może odszedł, nie będąc gotowym, dojrzałym do ojcostwa. A może był gotowy, ale los chciał, że Tatę z Synem rozłączyła śmiertelna choroba czy wypadek.

Pasjonauci
Czy da się zastąpić Tatę? Ważne rzeczy, P. Carnavas

Książka Petera Carnavasa ukazuje, że każde z nas tęskni w inny sposób i na swój własny sposób przeżywa tę tęsknotę. Mama rzuca się w wir obowiązków, robiąc wszystko, by „wynagrodzić” Synowi nieobecność Taty. Być może leżące w domu, na widoku – zniszczone przez ząb czasu przedmioty należące do tego, który ich opuścił, wzmagały jeszcze jej cierpienie i ból. Być może pozbycie się ich miały ułatwić jej ostateczne pożegnanie i przejście do nowego rozdziału ich wspólnej historii.

Zupełnie inaczej swoją tęsknotę przeżywał jednak Krzyś.

Szata graficzna

Ogromnie lubię, gdy książki dziecięce ilustrowane są przez samego Autora historii. Dzięki temu, mam pewność, że ilustracje są maksymalnie tym, czego sam pisarz oczekiwał i co chciał poprzez obraz przekazać Czytelnikowi.
W przypadku Ważnych rzeczy to właśnie Autor – Peter Carnavas zilustrował opowiadanie.

Pasjonauci
Cichy bohater tej opowieści – Pan sprzedawca. P. Carnavas Ważne rzeczy

Bohaterowie przedstawieni są w sposób prosty, ale jednocześnie atrakcyjny, szczególnie dla Dziecka. Wielki plus za „nieprzeładowanie” rysunków niepotrzebnymi elementami. Okazuje się, że także w tej kwestii Peter Carnavas doskonale wie, jakie rzeczy są ważne, a jakie już znacznie mniej.

Całość prezentuje się naprawdę dobrze. Ważne rzeczy wyposażone zostały w twardą okładkę, szycie, rozmiar świetny do wspólnego czytania z Maluchami.

Pasjonauci
Peter Carnavas dyskretnie uczy nas rozumieć siebie nawzajem. Ważne rzeczy wyd. Adamada

Podsumowanie

Wspólna lektura książek prócz innych funkcji z całą pewnością ma szansę być dla Dziecka (i Dorosłego) swoistą terapią. Daje możliwość przepracowania, „przetrawienia” trudnych emocji, napięć, konfliktów.
Ważne rzeczy są tego świetnym przykładem. Zwłaszcza, że jako książka dedykowana Dzieciom, daje możliwość dostrzeżenia przez Dorosłego tego, czego być może dotychczas nie widział, albo nie chciał widzieć. Tak jak Mama Krzysia nie widziała, że jej Syn potrzebuje tych znoszonych kapci czy uszczerbionego kubka, żeby mimo braku Taty – czuć, że będzie z nim zawsze.

Prostota książki, jej delikatność w podejściu do tematu utraty Rodzica, jego nieobecności – pozostawia ogromną przestrzeń do pracy Rodzica z Dzieckiem. Nawet tym najbardziej zamkniętym ze względu na doświadczenia.

Peter Carnavas uczy nas jak zrozumieć siebie nawzajem. Nie oceniać, ale zrozumieć.

„- Chciałem pamiętać – rzekł Krzyś.
Mama spuściła głowę.

– A ja chciałam zapomnieć.”

Pasjonauci
Małe – wielkie rzeczy. Ważne rzeczy Petera Carnavasa.

 

Raz jeszcze dziękujemy serdecznie Wydawnictwu Adamada oraz księgarni internetowej Czytam.pl  – od których dostaliśmy tę świetną książkę!

 

 

Autor: Peter Carnavas

Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 40

Kategoria wiekowa: 3+,

Cena: brak ceny okładkowej, do kupienia za około 13 zł,

Oprawa: twarda, szyta

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *