Dzieci z Carcassonne – Marco Teubner

Pasjonauci

Wspólne granie w gry planszowe ma bardzo wiele zalet. Tym bardziej dobrze, gdy mamy gry, które świetnie nadają się dla całej rodziny, uwzględniając szczególnie tych najmłodszych graczy. Chcemy Wam więc pokazać grę, przy której świetnie będzie się bawić Rodzic jak i młodsze Dziecko. Oto Dzieci z Carcassonne.

 

Na czym polega?

Dzieci z Carcassonne to uproszczona wersja dorosłej gry, która zdobyła dużą popularność – Carcassonne. Wersja dziecięca, autorstwa Marco Teubnera oraz Klausa-Jurgena Wrede, to przyjemna gra kafelkowa, w której nie naliczamy punktów, zwycięzcą rozgrywki jest bowiem ten, kto pierwszy rozstawi swoje pionki na planszy.

Na początku rozgrywki otrzymujemy po 8 drewnianych pionków w wybranym kolorze (niebieskie, zielone, czerwone, żółte). Do rozpoczęcia gry, niezbędne są także płytki terenu (kafelki), które obrócone – układamy w stosiki, tak aby każdy miał do nich swobodny dostęp.

Pasjonauci
Wszystkie elementy wykonane zostały z dużą dbałością o ich jakość i wytrzymałość. Dzieci z Carcassonne

Rozpoczynając zabawę, losujemy jedną z kafelek  i odkrytą kładziemy na środku stołu. Od tej płytki rozpoczynamy wspólne budowanie mapy terenu.
Każdy z graczy w swojej kolekcje (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) odwraca wylosowaną kafelkę i układa ją zgodnie na stole, dobudowując kolejny fragment mapy.
Płytki muszą stykać się ze sobą jednym z boków (nigdy rogami!) – tak aby powstawały na mapie trasy.

Za każdym razem, gdy na mapie zostanie zamknięta jakaś droga (zamykamy zamknięta czyli zakończona budynkiem, stawem, murem lub zielenią) – możemy umieścić na niej tyle pionków, ile postaci się na niej znajduje (uwaga! jedynie w danym kolorze, znajdującym się na kafelce).

Zwycięża ten, kto wystawił najszybciej wszystkie należące do siebie pionki, albo wystawił ich najwięcej.

Pasjonauci
Rozgrywka uczy rywalizacji bez negatywnych emocji. Dzieci z Carcassonne

Zawartość

W pudełki z grą otrzymujemy instrukcję, 32 drewniane pionki (po 8 na dany kolor) oraz 36 płytek terenu.

Pasjonauci
Zawartość pudełka – Dzieci z Carcassonne

Dla kogo?

Gra, ze względu na swoją prostotę świetnie nadaje się dla całej rodziny. Ograniczeniem jest oczywiście ilość pionków, stąd w rozgrywce może brać od 2 do 4 osób, w wieku od lat 4.

Wykonanie

Dzieci z Carcassonne znajdziecie w wytrzymałym, dużym pudełku, wykonanym z grubego kartonu. Zadbano także, aby płytki terenu były odpowiednio przygotowane do częstych zabaw, także z małymi dziećmi (gruby karton, odpowiednia wielkość).
Miłym akcentem są pionki – w żywych i wyraźnych kolorach, wykonane z drewna (w pudełku nie doświadczycie ani kawałka plastiku!).

Pasjonauci
Wyraźne i ładne ilustracje gry. Dzieci z Carcassonne

Szata graficzna gry jest wyraźna, czytelna i estetyczna. Ilustracje Rolfa Vogta przyciągają wzrok, ale go nie męczą.

Podsumowanie

Dzieci z Carcassonne to naprawdę dobra propozycja – szczególnie dla Rodziców z młodszymi Dziećmi.
Gra nie wymaga długiego tłumaczenia zasad, a rozgrywka jest na tyle szybka (około 20 minut), że żadne Dziecko się nią nie zmęczy czy znudzi 🙂
Nasze Pociechy w trakcie gry ćwiczą rozpoznawanie podstawowych (bardzo podstawowych ;)) kolorów, wyobraźnię przestrzenną a także uczą się rywalizacji.

Pasjonauci
Gra świetnie sprawdzi się w rozgrywkach z dziećmi od 4 roku życia. Dzieci z Carcassonne

 

Tytuł: Dzieci z Carcassonne

Autor: Marco Teubner
Wydawca: MindOK

Rok wydania: 2009

Wiek graczy: 4+

Liczba graczy: 2-4

Przewidywany czas rozgrywki: 20 minut

Cena: od około 60 PLN,

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *