Radość z bycia razem. 8+2 i domek w lesie – Anne-Cath. Vestly

Pasjonauci

Skandynawska literatura dziecięca, szczególnie starsza, ma w sobie niebywały wdzięk i prostotę. Tak też jest z książkami autorstwa norweskiej pisarki Anne-Cathariny Vestly, która w swojej ojczyźnie uwielbiana jest równie mocno, jak Astrid Lindgren w Szwecji.
Dziś chcemy Wam polecić drugi tom serii 8+2: 8+2 i domek w lesie.

O czym jest?

Drugi z dziesięciotomowej serii 8+2, to przygody 11 (i pół) osobowej rodziny, która z jednopokojowego mieszkania w miasteczku, przenosi się do uroczego domku w lesie.
Całą rodzinę, czyli tytułową ósemkę dzieci (Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten), rodziców oraz babcię i psa Rurka, mamy okazję poznać w części pierwszej (8+2 i ciężarówka).
Tym razem, zebrane w drugiej części opowiadania, to zabawne historie codzienności w małej drewnianej chatce, w środku lasu. A przygód jest tutaj naprawdę dużo.
Starsze rodzeństwo wybiera się do nowej szkoły, gdzie zawiązuje pierwsze przyjaźnie. Mały Morten uwielbia bawić się wodą i zbierać mech, co szybko odczuje cała rodzina. A Babcia odkrywa, że lubi bawić się w sklep i świetnie sprawdza się w walce z Indianami.

Pasjonauci
8+2 i domek w lesie, Wydawnictwo Dwie Siostry

Jak zabawa to zabawa

Historie z książki 8+2 i domek w lesie, to dla małych Czytelników świetny przykład na to, że bawić można się zawsze i wszędzie. Codzienne czynności sympatyczna rodzina z domku w lesie siłą wyobraźni, przemienia w niesamowite przygody. Nawet starsza i początkowo spokojnie odpoczywająca w swoim pokoiku babcia, w lesie nabiera nowej energii i pomysłów.
Do zabawy nie potrzeba bowiem wcale najnowszych gier na komputer (których w 1958 roku, w którym książka powstawała przecież wcale nie było), ani nawet samochodzików czy lalek.

Pasjonauci
Książka wydana została w przyjemnym do czytania formacie, 8+2 i domek w lesie

Miłość na pierwszym miejscu

W książce Anne-Cath. Vestly znajdziemy dużo humoru i dużo zabawy, bo to książka dla dzieci i o dzieciach. We wzajemnych relacjach 11-stki głównych bohaterów, wyczuwalna jest przede wszystkim wzajemna troska i miłość. Nawet w sytuacjach trudnych i stresujących, które zdarzają się przecież w każdej rodzinie.

Warto zauważyć, że żadne z dzieci nie narzeka, na trudne warunki, w jakich przyszło im mieszkać, domek bowiem nie jest wielki i pozbawiony łazienki.
Mało tego, na zakup domku – złożyli się wszyscy, od najstarszego do najmłodszego!

To piękny obraz Rodziny, która żyjąc prosto i bez luksusów (luksusem jest dla Madsa kąpiel w wannie u przyjaciela Olego Aleksandra) – potrafi do każdego zajęcia podchodzić z radością i dziecięcym zachwytem.

Pasjonauci
Babcia w domku odżywa i ukazuje swoją „szaloną” naturę, 8+2 i domek w lesie

Szata graficzna

Książka, jak w przypadku wszystkich pozycji Wydawnictwa Dwie Siostry, łączy w sobie solidne i ładne wydanie (twarda okładka, szycie) z przystępną ceną.

Ilustracje zostały przygotowane przez Mariannę Oklejak, znaną między innymi z serii książek o przygodach Basi i Franka autorstwa Zofii Staneckiej.
Przygotowane przez nią obrazki z życia rodzinki 8+2, są oszczędne w formie, czarno-białe, bardzo dla niej charakterystyczne.
Szkoda, że pojawiają się dość rzadko w trakcie lektury. Książka bowiem, ze względu na konstrukcje – dość krótkie opowiadania w formie rozdziałów –  świetnie sprawdziłaby się także dla trochę młodszego Czytelnika (4+), do czytania przed snem.

Pasjonauci
Spis przygód, 8+2 i domek w lesie

Podsumowanie

Dobrze, że na polskim rynku wydawniczym wciąż jest miejsce na klasyczne pozycje literatury skandynawskiej i nie tylko. Prym w tym względzie wiedzie Wydawnictwo Zakamarki, ale Dwie Siostry jak widać, także w powodzeniem proponują książki, które mogą zachwycić całe Rodziny swoją prostotą a jednocześnie brakiem nachalnego dydaktyzmu.
8+2 i domek w lesie, to książka pełna rodzinnego ciepła i miłości.  Przypominająca, że dzieci powinny móc być dziećmi. A ich i nasze- szczęście, nie musi zależeć (a co najważniejsze – wcale nie zależy!) od ilości zabawek, bogactw czy nawet dostępu do domowej łazienki.

Pasjonauci
Klasyczne ilustracje Marianny Oklejak. 8+2 i domek w lesie.

 

Autor: Anne-Cath. Vestly

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2014

Ilość stron: 196,

Kategoria wiekowa: 5+,

Cena: 29,90 (sugerowana przez Wydawcę), do kupienia za około 18 zł,

Oprawa: twarda, szyta,

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *