„Ćwir!” Joke van Leeuwen

Pasjonauci

To jedna z tych książek, które pozostają z Czytelnikiem na długo, po zakończeniu lektury. Opowieść o inności i akceptacji. O rodzinie, miłości i wolności, którą czasem trzeba dać drugiemu człowiekowi, nawet mimo, że chcielibyśmy za wszelką cenę zatrzymać go przy sobie. Oto „Ćwir!” autorstwa Joke van Leeuwen.

O czym jest?

Pewnego dnia – Walter, z pasją oddający się obserwowaniu ptaków, zauważa pod krzakiem małą istotkę. Z wyglądu przypomina ona dziewczynkę, jednak zamiast ramion, ma skrzydła. Zanosi ptakodziewczynkę do domu, gdzie wspólnie z żoną – Tiną, postanawiają ją przygarnąć i wychować jak swoje dziecko. Jednak mała Ptyś, jak ją nazywają, potrzebuje przede wszystkim wolności. Gdy trochę podrasta, podczas przechadzki z Tiną – wyrusza ku niebu. Bez pożegnania. Małżeństwo wyrusza jej śladem.

Pasjonauci
Hałaśliwy duch w kaloryferze czyli dziecięce lęki zupełnie inaczej. Ćwir, Wydawnicwo Dwie Siostry

„Ćwir” – pogodnie o inności

Joke van Leeuwen stworzyła książkę, która, choć porusza tematy trudne, jest niezwykle pogodna i zabawna. To niebywała umiejętność, bo przecież łatwiej jest pisać o rzeczach trudnych tworząc opowieści przepełnione smutkiem i wielką (czasem zbyt wielką) powagą.
„Ćwir!” to opowieść skłaniająca do wielu przemyśleń. O rodzinie, wolności, pragnieniu opieki czy przede wszystkim inności. Pod tym względem bardzo przypomina inną świetną książkę o której Wam pisałam – Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa od Johna Boyne.
Tak jak bohaterowie podążający śladem ptakodziewczynki – wyruszają w podróż z różnych powodów, tak i każdy z nas – Czytelników, odbierze tę historię zupełnie inaczej. Na tym też polega jej niebywały urok.

Szata graficzna

Ilustracje do tekstu przygotowane zostały przez samą Autorkę. Wielokrotnie pisałam o tym, jak bardzo lubię takie pozycje. Nikt, nawet najlepszy artysta ilustrator – nie odda do końca tego, co chce przekazać twórca opowieści. A w  przypadku „Ćwir!” to tym bardziej istotne, bo obrazy nie tylko mają urozmaicić i uatrakcyjnić lekturę, ale są jej integralną częścią składową. Czarno-biała prosta forma ilustracji, doskonale oddaje styl Autorki.

Pasjonauci
Ilustracje to przedłużenie opowieści. Ćwir – Joke van Leeuwen

Oprawa, jest bardzo charakterystyczna dla Wydawnictwa Dwie Siostry. Twarda okładka, szycie, grubszy papier i dość duża, ułatwiająca czytanie czcionka.

Podsumowanie

Książka przez Wydawnictwo Dwie Siostry polecana jest dla Czytelników 8+. Za całą pewnością jest to pozycja już bardziej wymagająca, ja czytałam ją z Synami: prawie 7 lat i 5 lat. Oczywiście odebrali ją zupełnie inaczej niż ja, ale widać było, że „Ćwir!” bardzo ich wciągnęło i zaangażowali się emocjonalnie w tę historię.
Myślę więc, że można zaproponować ją także trochę bardziej wprawionemu, ale młodszemu Czytelnikowi.
Warto też sięgnąć po nią, mimo, że jesteście już dorośli. Tak jak Historia Barnaby’ego Brocketa – przyniesie Wam z całą pewnością wiele satysfakcji i przemyśleń.

 

Autor: Joke van Leeuwen

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2015,

Ilość stron: 176,

Kategoria wiekowa: 8+

Cena: 24,99 (sugerowana), do zdobycia już za około 18 zł,

Oprawa: twarda, szyta

 

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *