Jedzie pociąg z daleka – Jeffrey D. Allers, N. Kucharska

Pasjonauci

Nasz młodszy Syn zapałał miłością prawdziwą do gier planszowych. Szczególnie takich, w  przypadku których planszę układa się samemu. Szybko więc pojawiła się w naszym domu kolejna gra kafelkowa – Jedzie pociąg z daleka od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. I zostaje. Na długo.

 

Na czym polega?

Jedzie pociąg z daleka to gra kafelkowa stworzona przez Jeffrey’a D. Allers’a , z polskim akcentem w ilustracjach, za które odpowiedzialna była Nikola Kucharska.
Gra została przemyślana tak, aby można było w nią zagrać w gronie starszych i młodszych. Stąd mamy do wyboru wersję łatwiejszą i trudniejszą.

Podstawowe zadanie polega na dotarciu do stacji widocznych na ramkach (każdy gracz ma własną), za co otrzymuje się punkty. Za niektóre stacje otrzymuje się więcej punktów, za niektóre mniej. Wszystko jest przedstawione na planszach punktacji.
Każdy gracz, losując kafelki, musi więc układać je w taki sposób, by przed przeciwnikami dotrzeć do najwyżej punktowanych stacji.

Pasjonauci
W czasie jazdy pociągiem może człowieka chwycić głód. Dobrze jest się więc przygotować – Jedzie pociąg z daleka

Losowanie kafelek i budowanie torów odbywa się równocześnie dla wszystkich graczy.
Trzeba także uważać, aby nasze lokomotywy podążając po torowisku nie zderzyły się, są bowiem wtedy usuwane i nie przynoszą żadnych punktów!

Trudniejsza opcja Jedzie pociąg z daleka to dwa warianty, oparte na konieczności takiego planowania trasy, aby tym razem, była ona najdłuższa. Punkty zdobywa się nie tylko za dotarcie do stacji, ale przede wszystkim za przejazd przez jak największą ilość kafelek.

Zawartość

W pudełku z grą otrzymujemy instrukcję, 4 ramki ze stacjami (z różnych lokacji), 2 plansze punktacji, żetony (odpowiadające danej lokacji, po 1 małym i po 4 duże, razem 20 żetonów),  16 drewnianych  lokomotyw  oraz 60 płytek terenu (po 15 kafelek do danej lokacji).

Pasjonauci
Cała zawartość pudełka – Jedzie pociąg z daleka

Dla kogo?

Gra, ze względu na swoją prostotę świetnie nadaje się dla całej rodziny. Ograniczeniem jest  ilość ramek ze stacjami, maksymalnie możemy mieć więc 4 graczy.
Zgodnie z informacją od wydawcy – gra przeznaczona jest dla graczy 7+, ale my z powodzeniem graliśmy z już z 4,5 latkiem – opanował zarówno wersję podstawową gry jak i jej trochę trudniejszą odmianę.

Wykonanie

Jedzie pociąg z daleka otrzymujecie w dużym pudełku, wykonanym z grubego kartonu. Płytki terenu są dość grube (choć nie tak grube, jak w przypadku Dzieci z Carcassone), ramki ze stacjami także są wytrzymałe.
Bardzo cieszy fakt, że nie otrzymujemy plastikowych pionków, tylko ich drewnianą wersję!

Za szatę graficzną odpowiada nasza polska ilustratorka, znana z wielu książeczek dla dzieci – Nikola Kucharska.
Jej Mity greckie dla dzieci w obrazkach oraz Legendy polskie dla dzieci w obrazkach już Wam prezentowaliśmy (i dobrze, bo są świetne!).
Ilustracje są więc w jej stylu, proste i wyraźne. Mogą się podobać. Znajdziecie je nawet na ciekawej wyprasce, wewnątrz opakowania.

Pasjonauci
Szczegóły, ale jakie ważne! 😉 Jedzie pociąg z daleka.

Cieszy także fakt, że do mniejszych elementów przygotowano materiałowy, ściągany sznureczkiem woreczek. Jest pewność, że nic nie zaginie wewnątrz pudełka. I wygląda świetnie!

Podsumowanie

Jedzie pociąg z daleka to świetna propozycja dla całej rodziny. Wykonana starannie, z możliwością modyfikacji i zmiany stopnia trudności sprawia – że dobrze będzie się bawić zarówno starszy jak i młodszy.

Instrukcja gry jest nie tylko przejrzysta (brawo Nikola Kucharska) ale przede wszystkim naprawdę dobrze napisana, zrozumiała i czytelna. Same zasady nie są skomplikowane, dlatego tak jak wspominałam – spokojnie zagra w nią już dziecko 5+ (a może nawet i młodsze).

Pasjonauci
Któż nie chciał być kiedyś maszynistą? – Jedzie pociąg z daleka

 

Tytuł: Jedzie pociąg z  daleka

Autor: Jeffrey D. Allers, Nikola Kucharska (ilustracje),
Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2017

Wiek graczy: 7+ (od Wydawcy), dla nas spokojnie 5+

Liczba graczy: 2-4

Przewidywany czas rozgrywki: 30 minut

Cena: od około 60 PLN,

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *