Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane – Marcin Mortka

Pasjonauci

Kolejna- wyczekiwana w naszym domu, część przygód Wikinga Tappiego i Jego zabawnych przyjaciół. Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, to wciągające 184 strony przygód pełnych humoru. W sam raz na świąteczny podarunek dla małych Czytelników!

O czym jest?

Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, to szósta część serii Tappi i Przyjaciele, autorstwa Marcina Mortki.
Tym razem Wiking Tappi i jego wierny przyjaciel – renifer Chichotek, znów muszą wyruszyć w podróż w nieznane. Wszystko to za sprawą złego Magistra Łapucapu, który postanawia pojmać magiczne stworzenia, z różnych, często najodleglejszych krain.
Dwójka wiernych przyjaciół, jak zawsze jest gotowa nieść pomoc potrzebującym. Wyruszają więc, na spotkanie kolejnej przygody!

Pasjonauci

Szósty tom świetnej serii

Na nową część przygód Tappiego i jego zabawnego przyjaciela Chichotka trzeba było trochę poczekać. Całą serię Tappi i Przyjaciele dla starszych dzieci oraz serię TAPPI dla młodszych pociech opisywałam tutaj.
Jak to bywa w przypadku kolejnych części, dzieci (i dorośli!) przyzwyczajają się do głównego bohatera i z wypiekami na twarzy śledzą kolejne jego kolejne przygody.
W przypadku wszystkich książek o brzuchatym Wikingu jest dokładnie tak samo. Przy czym Marcin Mortka zadbał o to, by poszczególne części można było czytać oddzielnie, nie przejmując się tak bardzo kolejnością wydawanych tomów.

Zdarzają się nawiązania czy komentarz narratora „jak zapewne pamiętacie z wcześniejszych opowieści…”, ale takie przypomnienia w żaden sposób nie zaburzają lektury. Są jedynie przypomnieniem i zachętą do sięgnięcia po z historii, z którymi jeszcze nie mieliśmy do czynienia.

Pasjonauci
Czarno-białe ilustracje dla trochę starszych czytelników, Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, M. Mortka

Historie z morałem

Niejednokrotnie spotkałam się z opinią dorosłych, którym w kolejnych książkach o dzielnym Wikingu najbardziej przeszkadzał specyficzny moralizatorski ton. Rzeczywiście jest on obecny zarówno we wcześniejszych tomach, jak w Ekspedycji Tappiego w Wielkie Nieznane.
Prawdą jest także, że nam dorosłym, takie podejście do Czytelnika miejscami może przeszkadzać (powtarzam! – może, choć wcale nie musi).
Warto jednak pozwolić dzieciom na wyrobienie sobie własnej opinii i obserwowaniu ich w trakcie lektury. W naszym przypadku bowiem, szybko okazało się, że Dzieci nie tylko nie odbierały takich pouczeń negatywnie, ale wręcz ochoczo „przytakiwali” narratorowi.

Szata graficzna

Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, tradycyjnie już (jak w przypadku poprzednich części) – została zilustrowana przez Martę Kurczewską. I bardzo dobrze! „Jej” Tappi jest taki, o jakim słyszymy w opowieściach – pełen ciepła, dobroci i o wielkim brzuchu 😉
Jak w przypadku poprzednich 5 tomów, ilustracje pojawiają się rzadziej niż w serii dla młodszych (TAPPI) i są w całości czarno-białe. Na początku książki możemy się z nimi „zapoznać”.

Pasjonauci
Główni bohaterowie nowych przygód Tappiego, Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, M. Mortka

Cieszy fakt, utrzymywania tego samego stylu w przypadku wszystkich tomów (zdarzają się bowiem serie, które z niewiadomo jakich przyczyn znacznie różnią się między sobą). W tym przypadku mamy 6 tomów z tym samym formatem, twardą (ładną i wytrzymałą) okładką, szyciem i dobrym papierem.
Dla wszystkich więc, którzy odczuwają przyjemność nie tylko z czytania, ale i z układania książek na półce i wpatrywania się w nie 😉 to strzał w dziesiątkę (konkretnie już szósty strzał w 10tkę!).

Podsumowanie

Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, to dowód na to, że można „stworzyć” bohatera, z którym każde dziecko (a i nie jeden dorosły) chętnie wybrałoby się razem „na cukierki”. Ciepłe, zabawne postacie, ogrom przygód i ładne wydanie, sprawiają, że ta pozycja, to świetny pomysł na prezent. Nie tylko na święta.

Pasjonauci
Szósty tom z serii przygód Tappiego, można czytać również oddzielnie, bez znajomości wcześniejszych przygód. Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, Marcin Mortka

Autor: Marcin Mortka

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 184,

Kategoria wiekowa: 6+ (sugerowana przez Wydawcę), dla nas spokojnie 5+,

Cena: 24,90 (na stronie Wydawcy), do kupienia w księgarniach internetowych za trochę ponad 15 zł!

Oprawa: twarda, szyta

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *