Impossible is nothing! Oliver Jeffers mnie rozczarował! Kredkowa Księga Liczb

Pasjonauci

A jednak! Impossible is nothing! 😉 Kto zna naszą czytelniczą drogę, wie pewnie, że w naszym domu Oliver Jeffers jest ilustratorskim wzorem. Pewna więc byłam, że każda nowa pozycja do której przyłożył ręce (a raczej pędzle), będzie strzałem w dziesiątkę! Okazuje się, że i Jeffers potrafi rozczarować. Z pomocą Drew Daywalt’a i kontynuacji światowego bestsellera The Day the Crayons Quit.

O czym jest?

Kredkowa Księga Liczb i Kredkowa Księga Kolorów – obie autorstwa Drew Daywalt’a (tekst) oraz Oliver’a Jeffers’a (ilustracje) to kontynuacja książki The Day the Crayons Quit, którą podziwiać możecie tutaj.

Kredkowa Księga Liczb oraz Kolorów to w zasadzie książki-dodatki do wiodącego, wyżej wspomnianego tytułu.
Kredki Tadka (w oryginale Tadek ma na imię Duncan), opuszczają pudełko, czują się bowiem przepracowane i zmęczone.
W przypadku Kredkowej Księgi Liczb, pomagamy Tadkowi je odnaleźć, obserwując przy okazji, z jakimi kolorami mamy do czynienia i jakie ilustracje możemy nimi wykonać.

Pasjonauci
Kredki Tadka są przepracowane. Kredkowa Księga Liczb

W przypadku Kredkowej Księgi Kolorów nie mamy do czynienia z wielką historią, po prostu Autor po kolei prezentuje nam przykłady rzeczy czy postaci, które można przedstawić za pomocą danego koloru.

Nic nowego

Podstawowym zarzutem, jaki można mieć do obu książeczek, jest brak oryginalnego pomysłu. W przypadku obu najjaśniejszą ich stroną są kredki-bohaterki, pędzla Olivera Jeffersa. Ilustracje są jak zawsze u Jeffersa zabawne i urocze.

Kredkowa Księga Liczb dodatkowo została „wposażona” w zarys głównej historii niedostępnej (na razie – mam wielką nadzieję!) w języku polskim. Ucieczka i przepracowanie kredek, ich pretensje do właściciela – są ciekawym tematem. Może to więc być interesujące pozycja, szczególnie, gdy wcześniej nie miało się styczności z The Day the Crayons Quit.

Kredkowa Księga Kolorów nie ma nic, co mogłoby ją wyróżniać spośród książek dla najmłodszych do nauki kolorów.

Szata graficzna

Brak oryginalnej historii nie jest jednak jedynym „grzeszkiem” w przypadku tych pozycji. Podziwiam prace Olivera Jeffersa i każdy kto zna lub śledzi trochę naszą czytelniczą przygodę – wie, że jest to jeden z naszych najukochańszych ilustratorów (ma swoje miejsce na naszym podium!). Jednak nie zmienia to faktu, że Kredkowa Księa Liczb i Kredkowa Księga Kolorów, zawierają albo dokładnie te same, albo bardzo podobno ilustracje. Mało tego – ilustracje te jako pierwsze pojawiły się właśnie w bestsellerze The Day the Crayons Quit.

Pasjonauci
Szkoda, że Autorzy nie zdecydowali się na wprowadzenie „czegoś” nowego do historii znanej z The Day The Crayons Quit

A to jest bardzo rozczarowujące! Jak piękne i zachwycające by nie były (bo przecież są!) – kupując nową książkę – oczekujemy czegoś nowego, a nie powtórzenia tego, co już znamy!

Niejmniej, książeczki wydane przez Wydawnictwo Zielona Sowa są ciekawą propozycją dla Maluchów do nauki liczenia i kolorów. W całości kartonowe, w odpowiednim dla małych rączek rozmiarze.

Podsumowanie

Jeśli lubicie prace Olivera Jeffersa i nie znacie jeszcze The Day the Crayons Quit  – Kredkowe Księgi są ciekawym pomysłem.
Moją podpowiedzią byłoby jednak zakupienie jedynie części Kredkowa Księga Liczb – na podstawie której z powodzeniem można uczyć i liczenia i kolorów.

Pasjonauci
Oliver Jeffers to świetny ilustrator, tym razem jednak niestety nie pokazał Czytelnikowi nic nowego. A szkoda.

Kredkowa Księga Kolorów możecie spokojnie pozostawić na półce w księgarni.

 

Autor: Drew Daywalt, Oliver Jeffer (ilustracje),

Wydawnictwo: Zielona Sowa,

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 18,

Kategoria wiekowa: 1+

Cena: do kupienia już od 12 zł w księgarniach internetowych,

Oprawa: twarda, szyta

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *