Naznaczeni śmiercią – Veronica Roth

Pasjonauci

Nie jestem wielkim fanem książek fantastycznych, szczególnie gdy akcja książki dzieje się w kosmosie, a większość pomysłów Autora jest dla mnie ciężka nawet do przeczytania i wymówienia. Tak po części jest właśnie w Naznaczeni śmiercią Veronici Roth. Lubię jednak stawiać sobie wyzwania i sama wyrabiać sobie zdanie o poszczególnych pozycjach, dlatego zdecydowałam się sprawdzić czy warto. Zwłaszcza, że za nami premiera drugiej części.

O czym jest?

Naznaczeni śmiercią autorstwa Veronici Roth to książka z gatunku fantastyki młodzieżowej. Akcja osadzona jest na jednej z dziewięciu głównych planet rządzonych przez Zgromadzenie – Thuvhe. Planeta ta, jest jednoczesnym domem dla dwóch zwaśnionych ze sobą narodów – Thuvhe i Shotet. Mimo, że ludy te kierują się zupełnie innymi wartościami i ideami, łączy je Nurt. Potężna siła, której oddziaływanie widać przede wszystkim w mieszkańcach planet. To nurt bowiem jest źródłem rozmaitych darów i talentów.

Główni bohaterowie powieści Roth to dwójka młodych ludzi, przedstawicieli obu skłóconych ludów – Akos i Cyra.
Cyra – to córka rządzącego Shotet tyrana i siostra jego następcy Ryzeka, w której nurt zrodził przerażający ją samą i otoczenie dar a zarazem broń. Sam jej dotyk sprawia niewyobrażalny ból, a czasem nawet śmierć.
Akos – jeden z trójki potomstwa głównej Wyroczni ludu Thuvhe, za sprawą nurtu, jest w stanie neutralizować każdą siłę i dar.

Losy Akosa i Cyry splatają się za sprawą brata dziewczyny, który usiłując odnaleźć porywa brata Akosa – Eijaha (mającego dar przewidywania przyszłości) oraz samego Akosa.
Mimo początkowych różnic, nienawiści do swoich ludów, Akos i Cyra zaczynają walczyć ramię w ramię o wolność nie tylko swoich narodów ale przede wszystkim swoją własną.

Fajna i co dalej

Ponad pewną początkową uciążliwość w czytaniu wszystkich imion, nazw własnych, określeń, które na potrzeby historii stworzyła Veronica Roth – trudno jest mi się do czegokolwiek przyczepić.
Książkę czyta się przyjemnie, czasem nawet z zaciekawieniem dalszymi losami dwójki młodych ludzi.  Polskie wydanie (Wydawnictwo Jaguar) zostało przygotowane poprawnie. Szczególnie udana jest na pewno okładka, która przyciąga, zaciekawia i (dla „okładkowych srok”) może być źródłem przyjemności wynikającej z obcowania z czymś pięknym.

W całej tej książkowej poprawności nie dostrzegam jednak „tego czegoś” co sprawi, że z drżeniem serca sięgnę po część drugą (Spętani przeznaczeniem) – która jest dostępna na polskim rynku wydawniczym. Jest wiele książek, które bez trudu wygrywają z Roth rywalizacją o moją uwagę i przypuszczam, że tak już zostanie.

 

Tytuł: Naznaczeni śmiercią

Autor: Veronica Roth

Wydawnictwo: Jaguar

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 534,

Kategoria wiekowa: 16+

Cena: 44,90 (sugerowana), do zdobycia już za około 27 zł,

Oprawa: miękka,

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *