Nigdy nie przekreślaj możliwego. Dachołazy – K. Rundell

Pasjonauci

Ta książka, to lektura, w przypadku której myślę, że dużo więcej mają szansę odkryć w niej dla siebie Dorośli niż młodsi. Ale ta trochę baśniowa historia będzie też świetnie spędzonym czasem dla młodszych Czytelników. Dachołazy, bowiem to połączenie ciekawej, nietuzinkowej historii z ogromem życiowej mądrości.

O czym jest?

Dachołazy to historia Sophie, sieroty znalezionej jako niemowlę pływające po katastrofie statku w kanale La Manche, w futerale po wiolonczeli.
Opiekę nad dzieckiem przejmuje naukowiec Charles, którego metody wychowawcze większość uważa za dość nietuzinkowe.
Sophie wyrasta na dziewczynkę, której może brakuje szczegółowej wiedzy wpajanej w szkołach, jednak wyróżnia się błyskotliwym, pełnym pasji umysłem.

Z chwilą, gdy panna Eliot, ich opiekunka z Krajowego Urzędu Opiekuńczego decyduje, że Charles nie radzi sobie z jej wychowaniem i zarządza jej zabranie do sierocińca- Sophie i jej przybrany ojciec decydują się na ucieczkę.
Ich celem jest Paryż,  tam bowiem prowadzi adres umieszczony na futerale wiolonczeli.
Sophie przekonana, że jej Matka żyje, wspierana przez Charlesa rozpoczyna poszukiwania. Te jednak przynoszą prawdziwe efekty dopiero w chwili, gdy z pomocą dziewczynie przychodzą tytułowe Dachołazy. Kim są i jak mogą jej pomóc? Czy Sophie odnajdzie Matkę?

Mistrz drugiego planu

Książka Katherine Rundell ma w sobie dużo magii. Szczególnie pierwsza część, która skupia się na niezwykłej relacji pomiędzy Sophie i jej opiekunem. Więź, jaka utworzyła się pomiędzy maleńkim dzieckiem a ekscentrycznym naukowcem sprawia, a także jego oryginalne metody wychowawcze – sprawiają, ze człowiek zastanawia się co tak naprawdę jest w życiu ważne.

Przykład książkowego Charlesa jest szczególnie cenny dla każdego Rodzica, Opiekuna. Któż z nas nie marzy bowiem o ukształtowaniu młodego człowieka, dla którego to co ważne dla współczesnego świata (a co symbolizuje niejako Panna Eliot), mimo wszystko nie będzie najważniejsze?
Charles, którego postępowanie i osobliwy sposób postrzegania spraw przyziemnych – może miejscami rozbawiać, stanowi zarazem wzór mądrego wychowawcy – który towarzyszy, a nie „urabia” . Wspiera a nie „rzeźbi” (na siłę kształtując materiał zgodnie ze swoim wyobrażeniem).

Ale Dachołazy to o wiele więcej. Ponad wszystko to przecież nauka, że nigdy nie można tracić nadziei, pewności, wiary – „nigdy nie przekreślaj możliwego”. To też baśniowa opowieść o wolności, możliwości decydowania o sobie…

Pasjonauci

Podsumowanie

Dachołazy zostały oddane polskiemu Czytelnikowi przez Wydawnictwo Poradnia K.  Miękka okładka, choć podatna na zagięcia, zupełnie mi w tym przypadku nie przeszkadzała. Przeciwnie, dziwnie pasowała do tej niebywałej lekkości, z którą Rundell snuła tę piękną opowieść.

Warto zaznaczyć, że przyciągający uwagę projekt okładki został zaprojektowany przez polskiego artystę – Marzennę Dobrowolską. Idealnie pasuje do tej nadzwyczajnej historii.

Choć to książka uznawana za literaturę dla młodszych Czytelników, myślę, że Dorośli mają szansę „wydobyć” z niej dla siebie równie dużo (jeśli nie więcej). Na pewno warto!

 

 

Tytuł: Dachołazy, 

Autor: Katherine Rundell,

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 264,

Kategoria wiekowa: 7+,

Cena: 34,99 (sugerowana), do zdobycia za trochę ponad 21 zł,

Oprawa: miękka,

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *