Kroniki Podziemia, tom 2 i 3 – S. Collins

Pasjonauci

Nie ma nic gorszego niż świetny początek serii i niezbyt udane kontynuacje. Na szczęście w przypadku Kronik Podziemia do Suzanne Collins, możemy z radością wracać do Regalii, po kolejną dawkę niesamowitych przygód. A potem raz jeszcze i jeszcze.
Oto tom 2 i 3 serii – Gregor i Przepowiednia Zagłady oraz Gregor i Klątwa Stałocieplnych.

O czym jest?

Gregor i Przepowiednia Zagłady to druga część świetnie rozpoczętej serii Kroniki Podziemia, autorstwa Suzanne Collins. Podobnie jak w części pierwszej (o której przeczytacie tutaj) – główny bohater Gregor oraz jego najmłodsza siostra Botka – muszą wrócić do Regalii, by wypełnić kolejną przepowiednię jej założyciela Barthomolewa Sandwicha.

Choć Gregor za wszelką cenę chce uniknąć ponownego pojawienia się w Podziemiach, nie ma wyjścia – jego siostra Botka zostaje porwana przez Pełzacze podczas wspólnej zabawy w Central Parku.
Szybko okazuje się, że porwanie, to tak naprawdę desperacka próba ochrony Botki przed atakiem zębaczy. O nim właśnie zdaje się traktować kolejna Przepowiednia – Zagłady. Wśród szczurów ma narodzić się Mortifer,  który stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla całego Podziemia. Z walki z nim zwycięsko może wyjść tylko wojownik z przepowiedni – Gregor, ale i on ma swój słaby punkt. A jest nim właśnie Botka.
Rozpoczyna się szaleńczy wyścig. Czy chłopiec pierwszy dotrze do Mortifera, czy szczury złamią jego ducha, krzywdząc ukochaną siostrę?

Gregor i Klątwa Stałocieplnych, trzecia już część przygód dwunastolatka Gregora, w których chłopiec pojawia się w Podziemiu razem ze swoją siostrą Botką oraz Mamą. Wszystko to w wyniku przepowiedni zgodnie z którą, jego mieszkańcy będą zmagali się z tajemniczą zarazą, która dotyka jedynie stałocieplnych mieszkańców Podziemia.
Gregor oraz jego przyjaciele, przedstawiciele różnych gatunków, próbują odnaleźć lekarstwo a zarazem źródło choroby. Jest to jednak niezwykle trudne zadanie, tym trudniejsze, że zaraza dosięga coraz więcej najbliższych przyjaciół chłopca, a także jego Matkę.
Czy odnajdą lekarstwo na czas i rozszyfrują tajemnicę spisaną przez założyciela Regalii?

Pasjonauci
Kroniki Podziemia to seria, która skradnie serce niejednemu Czytelnikowi – Gregor i Przepowiednia Zagłady, Gregor i Klątwa Stałocieplnych, S. Collins

Suzanne Collins nie zawodzi

Choć częstym problemem Autorów serii wydawniczych jest brak pomysłu na kolejne części opisywanych historii, zdaje się on nie dotyczyć autorki późniejszych Igrzysk Śmierci.

Kolejne części nie tylko zwyczajnie nie rozczarowują czy trzymają poziom poprzedniego tomu, ale wręcz stają się coraz lepsze. Szczególnie tom 3 Kronik Podziemia – Gregor i klątwa stałocieplnych, jest historią, którą czyta się z prawdziwymi „wypiekami na twarzy”.
Nie przeszkadza w tym przypadku pewna powtarzalność zabiegów w fabule (Gregor musi wrócić do Podziemia, choć jego mieszkańcy aby go sprowadzić zawsze używają jakiego fortelu; Wojownik jest zmuszony wypełnić kolejną, niezbyt jasną przepowiednię Sandwicha etc.). Cała historia jest bowiem tak wciągająca i momentami zaskakująca – że drobne potknięcia czy przewidywalność zdaje się być naprawdę mało istotna.

Gregor i Klątwa Stałocieplnych

Wśród dotychczasowych trzech tomów, właśnie Gregor i Klątwa Stałocieplnych wydaje mi się być najlepszą, wśród dotychczas poznanych przez nas przygód rodzeństwa w Regalii. To właśnie w trzecim tomie znajdujemy nie tylko coraz dojrzalszego Gregora, ale także dużo spostrzeżeń dotyczących zasadności zbrojnych konfliktów pomiędzy stronami, zwłaszcza, że chłopiec coraz wyraźniej widzi, że w takich przypadkach, nic nie jest  „czarno-białe”, a każda ze stron ma swoje argumenty i racje.

Podsumowanie

Zdecydowanie kolejne tomy Kronik Podziemia „trzymają poziom” i równie zdecydowanie są warte przeczytania! Wszystkie tomy, pod względem wydania, utrzymane są w takim samym stylu, dzięki czemu naprawdę ładnie prezentują się na półce.

Z całą pewnością, jest to lektura nie tylko  dla młodszych Czytelników, Dorośli – także znajdą w niej „coś” dla siebie. Zwłaszcza, że tytułowy Gregor dorasta a jego spojrzenie na wiele spraw staje się coraz dojrzalsze, skłaniając tym samym do refleksji nas – wspólnie z nim przemierzających Podziemie.

Z całą pewnością chcemy więcej!

 

 

Tytuł: Gregor i Przepowiednia Zagłady, Gregor i Klątwa Stałocieplnych

Autor: Suzanne Collins,

Wydawnictwo: IUVI

Rok wydania: 2015 i 2016,

Ilość stron: 336 i 382,

Kategoria wiekowa: 7+

Cena: 34,90 (sugerowana), do zdobycia już za około 25 zł,

Oprawa: miękka, broszurowa

 

Please follow and like us:
Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *