Wszystkie psy Eli – C. Kruusval

Pasjonauci

Długo czekaliśmy na kontynuację przygód książkowej Eli. Catarina Kruusval jest jedną z ulubionych Autorek dziecięcych w naszym domu, a jej bohaterka rośnie wraz z Dziećmi.
Tym bardziej więc ucieszyła nas informacja o nowej książce Kruusval wydanej przez Wydawnictwo Zakamarki – Wszystkie psy Eli.

Jabłonka Eli

Tego tytułu większości pewnie nie trzeba przedstawiać, nie sposób jednak o niej nie wspomnieć – zwłaszcza, że to jedna z ulubionych aktualnie pozycji mojej dwulatki (tak! już 2 latka!). Ja i chłopcy także darzymy ją wielkim sentymentem!

Pasjonauci
źródło: zakamarki.pl

 

Ela – czyli tytułowa bohaterka, to dziewczynka mieszkająca z rodzicami w małym domku z ogrodem. Centralnym jego miejscem jest zdecydowanie ogromna i dojrzała jabłoń, w cieniu której toczy się całe rodzinne życie. Ela, wraz z najlepszym przyjacielem- sąsiadem Olkiem, także większość zabaw aranżuje właśnie na drzewie.
Niestety, pewnego zimowego wieczoru nadchodzi ogromna wichura, która powoduje szkody zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Gdy Ela wychodzi o poranku z domu, okazuje się, że jabłoń, z którą wiązało się tyle wspomnień, nie przetrwała nocy. To wielka strata dla całej rodziny.

Wszystkie psy Eli

Ela – dziewczynka z małego miasteczka, od dłuższego czasu marzy o posiadaniu psa. Godzinami potrafi rozmyślać o tym, jaki byłby jej wymarzony pies i nadawać im psie imiona. Niestety rodzice na każdą jej prośbę o pupila, odpowiadają jedynie: „zobaczymy”, dziewczynka traci więc powoli nadzieję na to, że kiedykolwiek będzie mogła spełnić swoje marzenie. Okazuje się jednak, że Tata potrafi robić niespodzianki, jak nikt inny…

Pasjonauci
Wszystkie psy Eli, C. Kruusval

Rosnę razem z Elą

Catarina Kruusval prócz przygód Eli dla starszych Dzieci (Jabłonka Eli, Wszystkie psy Eli) napisała także książeczki dla młodszych Czytelników. Z myślą o nich Ela (i jej przyjaciel Olek) pojawiają się jako młodsi bohaterowie w m.in. Ela i Olek jedzą czy Ela i Olek bawią się.
Są to wydania dla najmłodszych wyposażone w twarde, kartonowe strony.

Troszkę starsi, mogą sięgnąć po kontynuację historii o Eli – w Piłka Eli czy Kwiaty od Eli.

Dzięki temu, że mała bohaterka rośnie wraz z Czytelnikami, wydaje się być im szczególnie bliska, a sama tematyka książek dotyka tego, co w danym przedziale wiekowym jest dla nich szczególnie ważne i aktualne.

Oprawa graficzna

Książki są typowo „zakamarkowe” – twarde, ładne oprawy, dobrej jakości papier i naprawdę ładne a proste zarazem ilustracje, autorstwa samej Kruusval. Wielokrotnie pisałam już, jak bardzo lubię, gdy utalentowani Autorzy sami ilustrują swoje historie.

Pasjonauci
W oczekiwaniu na wymarzonego pupila, Wszystkie psy Eli, C. Kruusval

Mam wrażenie, że otrzymuję dokładnie to, co chciała ukazać mi Autorka. Obrazki są wtedy zadziwiająco spójne z tekstem, co nie zawsze zdarza się, gdy za szatę graficzną odpowiada oddzielny ilustrator (choć są oczywiście wyjątki).
Książki w każdej ze wspomnianych wyżej grup wiekowych – wydane są w takim samym formacie i stylu, co pięknie prezentuje się na półce.

Warto zaznaczyć, że Jabłonka Eli wyposażona została także w świetną wyklejkę, przypominającą trochę w stylu strony z Ulicy Czereśniowej. Bardzo na plus!

Podsumowanie

Zarówno wcześniejsze (i młodsze) książeczki o Eli, jak i Jabłonka Eli oraz Wszystkie psy Eli, uważam za naprawdę udane pozycje. Przyznać jednak muszę, że Wszystkie psy Eli w porównaniu z tytułem wcześniejszym (Jabłonka Eli) wypada jednak słabiej.

Jabłonka… stanowi piękny przykład jak można pisać i tłumaczyć najmłodszym nie tylko np. następstwo pór roku, ale nawet poważniej – rozmawiać na temat przemijania, także w odniesieniu do śmierci najbliższych.

Obie (choć jednak zdecydowanie dużo bardziej Jabłonkę Eli) – możemy z całą pewnością polecić!

 

Autor: Catarina Kruusval,

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2009 (Jabłonka Eli), 2018 (Wszystkie psy Eli),

Ilość stron: 28,

Kategoria wiekowa: 3+

Cena: 27,90 (sugerowana), do zdobycia już za około 17 zł,

Oprawa: twarda, szyta

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *