Okrutny książę – Holly Black

Pasjonauci

Autorka znana przede wszystkim z cyklu Kroniki Spiderwick – Holly Black, zadbała o to, by miłośnicy fantastyki młodzieżowej, niecierpliwie wyczekiwali nowego roku, kiedy to pojawi się kontynuacja Okrutnego księcia, o którym dziś mowa. Jest na co czekać?

O czym jest?

Główną bohaterką nowej książki Holly Black jest Jude, wraz z siostrami porwana w dzieciństwie do mrocznego i pełnego okrucieństwa świata Elfów.
Jako przybrana córka najwyższego generała armii Faery – Madoka, jest wychowywana i kształcona tak, jak młode Elfy. To jednak nie spotyka się z przychylnością jej elfickich rówieśników. Jude jest więc notorycznie poniżana przez grupę młodych uczniów, na czele z księciem Cardanem.
Mimo to, stara się odnaleźć swoje miejsce a jednocześnie pozostać sobą. Z dnia na dzień, staje się to jednak coraz trudniejsze.

„Okrutny książę” to książka, która z całą pewnością może przypominać trochę serię Dworów od Sarah J. Mass (o której pisałam tutaj), szczególnie biorąc pod uwagę motyw porwania do świata elfów i trochę główną bohaterkę. Tutaj w stosunku do bohaterki Dworu cierni i róż, oraz kontynuacji – miła niespodzianka. Jude jest dużo mniej irytująca od swojej koleżanki stworzonej przez Maas.
Z całą pewnością łatwiej też jest się z nią identyfikować, szczególnie młodym ludziom. Z jednej strony krucha, poraniona przez zbrodnię na jej Rodzicach popełnioną przez Madoka, z drugiej niezwykle silna, pewna swoich pragnień osoba.
Tak jak wielu z nas, targana jest wewnętrznymi sprzecznościami, nigdy jednak nie traci z oczu celu.

Podsumowanie

Okrutny książę, to książka, wobec której miałam wielkie oczekiwania. Zwłaszcza, że Holly Black jest autorką Kronik Spiderwicka.
Świetną robotę, prócz intensywnej reklamy, zrobiono – przygotowując okładkę. Przyciąga wzrok i z całą pewnością potrafi też zachęcić do wejścia w świat Jude.
Nie mogę jednak powiedzieć, że moje wielkie oczekiwania zostały zaspokojone.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jednak niewiele ponad to. Wielki plus za bohaterkę i jej bardzo „ludzką twarz” na przestrzeni całej opisywanej historii.

Mimo pewnej schematyczności i przewidywalności fabuły z całą pewnością sięgnę po część drugą.

Moja ocena: 3/5

 

 

Tytuł: Okrutny książę,

Autor: Holly Black,

Wydawnictwo: Jaguar,

Rok wydania: 2018,

Ilość stron: 420,

Kategoria wiekowa: 13+

Cena: 39,90 (sugerowana), do zdobycia już za około 25 zł,

Oprawa: miękka, broszurowa,

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *