Atlas mitów – Thiago de Moraes

Pasjonauci

Dwie sprawy. Po pierwsze, uwielbiam książki dla dzieci w formie atlasów (oczywiście dobrze przygotowanych). Druga – dawno nic mnie tak nie zachwyciło.
Dziś o Atlas mitów autorstwa Thiago de Moraes, od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

O czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, najnowsza książka oddana Czytelnikowi przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, to pozycja ukazująca mity i legendy pochodzące z dwunastu mitologii z różnych zakątków świata.

Thiago de Moraes (który występuje zarówno w roli autora tekstów jak i ilustratora, co jak wiecie uwielbiam!) prowadzi nas przez świat mitów:

 1. nordyckich,
 2. irlandzkich,
 3. słowiańskich,
 4. greckich,
 5. indian Ameryki Północnej,
 6. azteckich,
 7. egispkich,
 8. hinduistycznych,
 9. japońskich,
 10. polinezyjskich,
 11. Janomamów,
 12. Jorubów.
Pasjonauci
Spis treści wg Thiago de Moraesa – Atlas mitów.

Konstrukcja atlasu

Jak dowiecie się już na wstępie, w Przewodniku – każdy z dwunastu rozdziałów dotyczący innej mitologii, zawiera w sobie dodatkowo 4 części.

Pasjonauci
Przewodni. Thiago de Moraes – Atlas mitów

Pierwszą część stanowi bardzo ważny Wstęp.
Tutaj znajdziecie odpowiedź na ważne pytanie – jakie współcześnie znane ziemie, obejmował swoimi wpływami omawiany sposób postrzegania świata.
W tej części możecie także z Dziećmi dowiedzieć się, jak wg wierzących wyglądała Ziemia i jak doszło do jej powstania.

Pasjonauci
Gdzie? Kiedy? Jak? czyli Wstępniak – T.de Moraes Atlas mitów

Część druga to Mapa ukazująca graficznie stworzenie świata i jego kształt (czyli to co poniekąd przeczytaliście we Wstępie, ale nie martwcie się – nie ma tutaj nużących powtórzeń). Zasadniczymi jednak informacjami, są tutaj bogowie, potwory i bohaterowie kluczowi (zdaniem Autora) dla wizji świata w danej mitologii.

Pasjonauci
Perun na dębie, czyli Mapy. Thiago de Moraes – Atlas mitów.

Kolejny etap w poznawaniu każdego z dwunastu wierzeń, to Opowieści. Znajdziecie tutaj (także dobrane przez Autora) najważniejsze, najpiękniejsze, najciekawsze legendy. Wszystko to okraszone ciekawymi i często naprawdę zabawnymi rysunkami.
W Opowieściach znajdziecie także celowo wyodrębnione Ciekawostki.

Pasjonauci
Czas na opowieść do poduszki 🙂 T.de Moraes Atlas mitów

Ostatnia część każdego rozdziału to Stworzenia i artefakty. To tutaj znajdziecie to, co młodzi (i starsi też) fani gier RPG uwielbiają najbardziej 😉 Cenne przedmioty, niesamowite potwory i…czekoladę!

 

Autor, w trosce o wszystkich Czytelników ułatwił nam czytanie i zadbał o to, by na samym końcu książki znalazło się coś na kształt słowniczka. To Wymowa – czyli wykaz trudniejszych imion, których (naprawdę! słowo daję!) nie da się samodzielnie wypowiedzieć bez przynajmniej 3 błędów w każdym 😉

Podsumowanie

Mój zachwyt ma solidne podstawy. Po pierwsze tematyka. Uwielbiam świat mitów, ale jakoś dotąd niewiele wiedziałam np. o mitach ludu Joruba. A przecież do dziś żyją ludzie kultywujące ich tradycje i wierzenia, nie tylko w Afryce, ale i np. Ameryce Środkowej czy Południowej.

Pasjonauci
Aztekowie o końcu świata. Atlas mitów

Bardzo podoba mi się sprawiedliwy podział dokonany przez Autora. Mitologię grecką (choć trochę) znamy wszyscy. Ale nie jest przecież ważniejsza czy barwniejsza od np. wierzeń irlandzkich czy nordyckich!
Dodatkowo zachwyca przedstawienie mitologii słowiańskiej. Tak mało o niej mówimy, choć przecież jest tak ciekawa i barwna, a zarazem bliska (znacie może jeszcze kogoś kto straszy Dzieci Babą-Jagą? 🙂 ja nie znam, a kiedyś słyszałam na podwórku jej imię przynajmniej raz dziennie 😉 ).

Ilustracje są naprawdę czytelne i ładne. Mimo, że przecież było co przedstawiać. Pewnie o samej mitologii nordyckiej musiałaby powstać minimum cała taka książka.
Szczególnie zachwycona jestem Mapami, na których Thiago de Moraes przedstawił wierzenia na temat obrazu świata w wierzeniach, a zarazem ważniejszych bogów.
Dzięki temu, możemy np. przyjrzeć się gigantycznemu dębowi z Perunem na szczycie.
Naprawdę warto to zobaczyć.

Pasjonauci
Świat mitów egipskich. Atlas mitów.

Tych dobroci jest w książce Atlas mitów o wiele wiele więcej. Wystarczy spojrzeć do środka.
Do tego wszystkiego książka wydana pięknie, jak na prawdziwy Atlas przystało (taki co to ma przetrwać  dla pokoleń).

Absolutny zachwyt. Biegnijcie do sklepów!

Moja ocena 6/6

 

 

Tytuł: Atlas mitów

Autor: Thiago de Moraes

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 96,

Kategoria wiekowa: 5+

Cena: 64,90 (sugerowana) (ale można i za około 43 zł!),

Oprawa: twarda, szyta, solidna

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *